Rossiyalik sportchi O‘zbekiston terma jamoasiga o‘tadi
Eshkak eshish bo‘yicha yakkalik bahslarida Olimpiya o‘yinlari vitse-chempioni rossiyalik Anna Prakaten sport fuqaroligini o‘zgartiradi. Bu haqda TASSga Rossiya eshkak eshish federatsiyasi prezidenti Aleksey Svirin ma’lum qildi.
Svirinning aytishicha, Prakaten O‘zbekiston terma jamoasiga o‘tadi. «Albatta, uning jamoamizdan ketishi jiddiy yo‘qotish, ammo har bir sportchi o‘z taqdirini tanlashda erkindir. Bizning eng yaxshi sportchilarimiz qiyin kunlarni boshdan kechirmoqda, diskvalifikatsiya sharoitida motivatsiya topish juda qiyin», dedi u.
Uning ta’kidlashicha, diskvalifikatsiya tufayli sportchi avvaliga faoliyatini yakunlash haqida o‘ylagan, biroq keyin sharafini himoya qiladigan bayroqni o‘zgartirib, faoliyatini davom ettirishga qaror qilgan.
Prakatenda Olimpiya o‘yinlari kumushidan tashqari Yevropa chempionati oltin medali ham bor. 2016 yilgacha u Belarus jamoasida harakat qilgan.

Вице-чемпионка Олимпийских игр из России перейдет в сборную Узбекистана
Вице-чемпионка Олимпийских игр в соревнованиях по академической гребле среди одиночек россиянка Анна Пракатень сменит спортивное гражданство. Об этом ТАСС сообщил президент Федерации гребного спорта России (ФГСР) Алексей Свирин.
Свирин рассказал, что Пракатень перейдет в сборную Узбекистана. «Конечно, ее уход для нашей команды является серьезной потерей, но каждый спортсмен волен выбирать свою судьбу. Сейчас у наших топовых спортсменов непростое время, находить мотивацию в условиях отстранения очень сложно», — заявил он.
Функционер отметил, что из-за отстранения спортсменка задумывалась о завершении карьеры, однако приняла решение продолжить карьеру, сменив флаг. «Узбекистанская федерация, с которой мы еще в прошлом году плотно контактировали, ранее заявляла, что готова принять у себя российских спортсменов», — добавил Свирин.
Помимо серебра Олимпийских игр, в активе Пракатень есть также золото чемпионата Европы. До 2016 года она выступала за команду Белоруссии.