Kembrij universiteti olimlari yangi texnologiyani o‘ylab topishdi — uni qo‘llab smartfon akkumulyatorini sanoqli daqiqalarda 0 dan 100 foizgacha quvvatlash mumkin. Bu haqda «Gizmochina» yozmoqda.
Aniqroq aytganda, smartfon akkumulyatori to‘lishi uchun 5 (besh) daqiqa yetarli. Qolaversa, kembrijlik olimlarga ko‘ra, ularning yangi texnologiyasi juda arzon, xavfsizlik darajasi esa yuqori. Xususan, quvvatlanish jarayonida qizib ketishdan asrab, akkumulyator umrini saqlab qoladi.
Eslatib o‘tamiz, shunga o‘xshash texnologiyani yaqindagina «Xiaomi» ham taqdim etgandi. Bu kompaniyaning 200 vatt quvvatli qurilmasi «Mi 11» smartfoni batareyasini 0 dan 100 foizgacha to‘ldirish uchun atigi 8 daqiqa sarflagandi.

Представлена недорогая технология зарядки смартфонов за 5 минут
Группа исследователей из Кембриджского университета вскоре сможет разработать систему зарядки аккумуляторов, которая позволит полностью заражать аккумуляторы смартфонов в течение 5 минут.
Исследовательскую группу возглавляет доктор Ашрей Рао (Ashray Rao) из Кембриджской Кавендишской лаборатории. Команда исследовала поведение литий-ионных аккумуляторов при зарядке и разрядке и разработала механизм для управления скоростью зарядки, что привело к созданию сверхбыстрой системы зарядки.
Данная революционная технология зарядки, как сообщается, имеет низкую стоимость и может увеличить срок жизни аккумулятора, избегая при этом перегрева. Пока неизвестно, сколько времени потребуется исследователям для коммерциализации данной технологии.
Недавно Xiaomi анонсировала систему быстрой зарядки под названием HyperCharge мощностью 200 Вт, способную полностью зарядить аккумулятор модифицированного смартфона Xiaomi Mi 11 Pro ёмкостью 4000 мА•ч за 8 минут.