Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishiga 5 yil ketadi
Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li 5 yil davomida quriladi. Qirg‘iz Respublikasi bosh vaziri Aqilbek Japarov bu haqda xalqaro anjumanda ma’lum qildi.
Yirik loyihani amalga oshirish boshlanganini aytgan bosh vazir shu paytgacha Qirg‘iziston boshi berk ko‘chada joylashgani va tranzit yo‘llar bilan milliardlik Xitoy bozoriga tutashmaganini ta’kidlagan.
«Temir yo‘l qurilishi yakunlansa, istiqbollar ochiladi. Bizning hisob-kitoblarimizga ko‘ra, u besh yilda bitishi kerak», — dedi Japarov.
Xitoy va O‘zbekistonni bog‘lovchi, Qirg‘iziston hududidan o‘tuvchi temir yo‘lning uzunligi 450 kilometrdan oshadi, yo‘l Turkmaniston, Eron va Turkiya orqali davom etib, Osiyo mamlakatlarini Yangi ipak yo‘li (Yevroosiyo quruqlik yo‘li) orqali Yevropa bilan tutashtiradi.
Qirg‘iziston hududidan o‘tuvchi temir yo‘l qurilishiga 1,34 mlrd dollar sarflanishi kutilmoqda. Qirg‘izistonda buncha pul yo‘q, xitoyliklarning puliga qurilish qilishmoqchi. Loyihaning umumiy qiymati 8 mlrd dollar atrofida baholanmoqda.

Железная дорога Китай-Кыргызстан-Узбекистан будет построена в течение 5 лет
В течение пяти лет будет построена железная дорога Китай-Кыргызстан-Узбекистан. Об этом заявил председатель Кабмина Акылбек Жапаров в ходе международного научно-практической конференции "Развитие экономической мысли: исследования и решения".
Жапаров напомнил, что уже началась реализация этого крупного проекта. Кыргызстан находится в тупике и не соединен транзитными путями с миллиардным рынком Китая.
"Перспективы откроются после завершения строительства железной дороги. По нашим оценкам, в течение ближайших пяти лет она будет построена", - сказал он.
Протяженность маршрута составит свыше 450 км, который соединит железные дороги Китая и Узбекистана через территорию Кыргызстана, а далее пройдет через Туркменистан, Иран и Турцию. Он свяжет эти страны с европейской сетью железных дорог в рамках транспортной системы Нового шелкового пути (Евразийский сухопутный мост).
Стоимость строительства железнодорожной магистрали по территории Кыргызстана оценивается в 1,34 млрд долларов. Поскольку у Кыргызстана нет собственных источников финансирования данной магистрали, предполагается, что строительство будет вестись на деньги китайской стороны. Уточненная стоимость проекта составляет около 8 млрд долларов.