«Xalqimizning kelajagi maktabdan boshlanadi. Chunki farzandlarimizga bilim va tarbiya berishning eng uzoq davom etadigan, kerak bo‘lsa, hal qiluvchi bosqichi bu — maktab ta’limidir», — dedi Prezident.
Hozirda maktablarda 6,5 million o‘quvchi ta’lim olyapti. Bu yil maktablarni 400 mingga yaqin o‘quvchi bitirgan bo‘lsa, 1-sinflarga 720 ming bola qabul qilindi. Shu bois, so‘nggi sakkiz yilda 500 ga yaqin yangi maktablar qurilgani, mavjudlarining kengaygani hisobiga 1 million o‘quvchi o‘rni yaratildi.
Xususiy maktablarga katta sharoit yaratilgani natijasida ota-onalar uchun tanlash imkoniyati paydo bo‘ldi. Bugun 200 mingdan ziyod o‘g‘il-qizlarimiz xususiy maktablarda o‘qiyapti.
Maktab ta’limida yana bir qator muhim o‘zgarishlar amalga oshirilishi ta’kidlandi.
Yangi o‘quv yilidan boshlab maktab davrida o‘quvchilarning qobiliyatiga qarab, kasb yoki oliy ta’limga yo‘naltirish uchun 9 va 11-sinf o‘quvchilari uchun yagona davlat imtihonlari joriy qilinadi. Shu orqali 400 mingga yaqin 9-sinf bitiruvchilari texnikumlarga qamrab olinadi.
O‘qishni maktabda davom ettirib, oliygohga kirish istagida bo‘lgan yoshlarga fanlar tanlov asosida chuqurlashtirib o‘tiladi.
Bir so‘z bilan aytganda, maktabdagi yakuniy imtihon natijalari bilan bitiruvchilar xohlasa texnikumga, istasa oliygohga kira oladigan bo‘ladi.

«Будущее нашего народа начинается со школы. Ведь самым продолжительным и, если угодно, решающим этапом в деле обучения и воспитания наших детей является именно школьное образование», — сказал Президент.
В настоящее время в школах обучается 6,5 миллиона учеников. В этом году школы окончили около 400 тысяч выпускников, а в 1-е классы принято 720 тысяч детей. В результате того, что за последние восемь лет было построено около 500 новых школ и расширены существующие, создано 1 миллион дополнительных ученических мест.
Благодаря созданным широким условиям для частных школ у родителей появилась возможность выбора. Сегодня более 200 тысяч наших детей учатся в частных школах.
Отмечено, что в системе школьного образования будут реализованы еще ряд важных изменений.
Начиная с нового учебного года, для выявления способностей учеников и их дальнейшей ориентации на профессию или высшее образование будут введены единые государственные экзамены для учеников 9-х и 11-х классов. Таким образом, около 400 тысяч выпускников 9-х классов будут охвачены обучением в техникумах.
Для молодежи, желающей продолжить учебу в школе и поступить в вуз, отдельные предметы будут преподаваться углубленно на основе выбора.
Одним словом, по результатам итоговых школьных экзаменов выпускники смогут поступить либо в техникум, либо в вуз — по своему выбору.