2025-yil 11-avgust kuni Toshkent tumani hududida joylashgan «Uch qahramon ixtisoslashgan savdo majmuasi» MChJda yong‘in sodir bo‘lgan va taxminan 8 ming kv.m maydondagi jami 137 nafar tadbirkorning do‘konlari (181 ta tadbirkor do‘koni va 76 ta bo‘sh do‘kon) yong‘indan zarar ko‘rgani aytilgan edi.
Dastlabki ma’lumotnomaga ko‘ra, jamiyat va fuqarolarga jami 74 mlrd so‘m miqdorda moddiy zarar yetkazilgan. Mazkur holat yuzasidan Toshkent tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan JKning 259-moddasi, 2-qismi «b» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Bugun 2025-yil 14-avgust kuni Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev mazkur bozorda bo‘lib, uning hududida tadbirkorlik qilib kelayotgan fuqarolar, shuningdek, majmua ishchi-xodimlari bilan muloqot qildi.
Tadbirda ma’lum qilinishicha, bozor ma’muriyati yong‘in oqibatida jabrlangan 165 ta tadbirkorlik sub’yektlariga faoliyatini davom ettirishlari uchun bozor hududida 63 ta bo‘sh turgan do‘konlar, 125 nafar tadbirkorlik sub’yektlariga 2 oy muddatga ijara to‘lovisiz ajratib bergan. Shundan 8 nafar tadbirkor rad javobini berib, faoliyatini davom ettirmasligini ma’lum qilgan.
Muloqotda viloyat hokimi Zoyir Mirzayev, jumladan, bozorning kelgusi faoliyati xususida Toshkent metropoliteni qaror qabul qilishini ma’lum qilgan.
Qayd etilishicha, Toshkent viloyati hokimining 1993-yil 19-maydagi 107-sonli qaroriga asosan Toshkent metropoliteniga Yunusobod liniyasining vagon deposini qurish uchun 6,5 ga sug‘oriladigan yer maydoni ajratib berilgan.
Toshkent tumani hokimining 2009-yil 17-apreldagi 12-sonli qaroriga asosan esa «Metropoliten kapital qurilish» UKga qarashli maydonda «Uch qahramon ixtisoslashgan savdo majmuasi» MChJ tomonidan uzoq muddatli ijara asosida qurilgan savdo pavilonlari va rastalari vaqtinchalik foydalanishga qabul qilingan va bozor faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Bugungi muloqotda ma’lum qilinishicha, 2026-yil 1-martdan boshlab bu yerda metropoliten uchun zarur infrastruktura ob’yekti qurilishi boshlanadi. Bu haqdagi metropoliten rahbari Rahmonbek Usmonovning telefon orqali bergan izohi ham Zoyir Mirzayev tomonidan tadbirkorlarga yetkazildi.
O‘z navbatida, Toshkent viloyati hokimligi tadbirkorlarning kelgusi faoliyatlari uchun savdo-sanoat palatasi va boshqa tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyorligini, ochiq muloqotga har doim tayyorligini bildirgan.

11 августа текущего года на территории рынка «Уч кахрамон» в Ташкентском районе Ташкентской области произошёл крупный пожар. Сообщалось, что на площади примерно 8 тысяч кв. м пострадали магазины 137 предпринимателей (181 торговая точка и 76 пустующих магазинов).
Согласно предварительной информации, общий материальный ущерб, причинённый рынку и гражданам, составил 74 млрд сумов. По данному факту следственным отделом при УВД Ташкентского района возбуждено уголовное дело по пункту «б» части 2 статьи 259 Уголовного кодекса.
Сегодня, 14 августа 2025 года, хоким Ташкентской области Зоир Мирзаев посетил рынок, пообщался с предпринимателями, ведущими здесь деятельность, а также с работниками комплекса.
Как было сообщено на встрече, администрация рынка предоставила 165 субъектам предпринимательства, пострадавшим в результате пожара, 63 пустующих магазина на территории рынка, а 125 субъектам предпринимательства — без арендной платы сроком на 2 месяца. Восемь предпринимателей отказались и заявили, что не будут продолжать деятельность.
В ходе беседы хоким Зоир Мирзаев, в частности, сообщил, что решение о дальнейшем функционировании рынка будет принимать руководство Ташкентского метрополитена.
Отмечается, что согласно решению хокима Ташкентской области № 107 от 19 мая 1993 года, Ташкентскому метрополитену был выделен 6,5 га орошаемой земли для строительства вагонного депо Юнусабадской линии.
Согласно решению хокима Ташкентского района № 12 от 17 апреля 2009 года, на территории, принадлежащей УП «Метрополитен капитальное строительство», ООО «Специализированный торговый комплекс “Уч кахрамон”» на условиях долгосрочной аренды построило торговые павильоны и ряды, которые были временно приняты в эксплуатацию, и на этой территории была организована работа рынка.
На сегодняшней встрече было объявлено, что с 1 марта 2026 года здесь начнётся строительство необходимого инфраструктурного объекта для метрополитена. Об этом сообщил по телефону руководитель метрополитена Рахмонбек Усмонов, и его слова были переданы предпринимателям Зоиром Мирзаевым.
В свою очередь, хокимият Ташкентской области заявил о готовности в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой и другими профильными организациями оказать всестороннюю помощь предпринимателям в их дальнейшей деятельности и всегда быть открытым к диалогу.