«Milliy tiklanish» partiyasi yetakchisi Alisher Qodirov partiyaning kengaytirilgan yig‘ilishida tarbiya borasida bir qator takliflar bilan chiqdi.
Jumladan, Qodirov yangi Tarbiya va ta’lim vazirligini tuzish lozimligini ko‘targan.
«Tarbiya va ta’lim vazirligi tashkil etilib, vazirning uchta: oila va xotin-qizlar masalalariga mas’ul, bog‘chada tarbiya va boshlang‘ich ta’limni tashkil etishga mas’ul, maktabda ta’lim va tarbiyani tashkil qilishga mas’ul o‘rinbosarlari bo‘lishi taklif qilinadi.
Bu vazirlik har bir bolani oiladan boshlab maktabdan chiqib ketgunicha (tug‘ilganidan 18 yoshgacha) bo‘lgan davrda tarbiyasi va ta’lim sifati uchun mas’ul bo‘ladi. Vazirlikka ota-onalar bilan yaqindan ishlash, ularni malakasini oshirish bilan birga, mas’uliyatsizlik uchun javobgarlikka tortishni tashabbus qilish vakolatlari ham berilishi kerak», — deyiladi taklifda.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yilgi prezidentlik saylovi oldidan Qodirovning chet elda ishlayotgan migrantlardan soliq olish taklifi katta munozaralarga sabab bo‘lgandi. Ushbu masalaga hatto amaldagi prezident Shavkat Mirziyoyev ham munosabat bildirgan.
Ma’lumot uchun, ayni paytda O‘zbekistonda ta’limga taalluqli uchta vazirlik faoliyat yuritmoqda: Maktabgacha ta’lim, Xalq ta’limi hamda Oliy va o‘rta-maxsus ta’lim vazirliklari.

Алишер Кадыров предложил создать министерство воспитания
Лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадыров на расширенном заседании партии внес ряд предложений по вопросам воспитания молодежи.
В частности, Кадыров предложил создать Министерство воспитания и образования.
«Предлагается создать Министерство воспитания и образования. У главы ведомства будет три заместителя: ответственный за вопросы семьи и женщин, ответственный за организацию дошкольного воспитания и начального образования, а также ответственный за организацию образования и воспитания в школе»,- сказал Алишер Кадыров.
По мнению депутата, министерство будет отвечать за воспитание и качество образования каждого ребенка, начиная с семьи и заканчивая школой. Министерство должно быть наделено полномочиями тесно сотрудничать с родителями, повышать их квалификацию и проявлять инициативу по привлечению их к ответственности за их безответственность.
Ранее Алишер Кадыров предложил взимать налог с граждан Узбекистана, работающих за рубежом, что вызвало большой резонанс среди общественности.