Ikkita muhofaza etiladigan tabiiy hududning qo‘riqlanma zonalari belgilandi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tasarrufidagi «Chotqol» davlat biosfera qo‘riqxonasiga tutash 32 859,89 gektar hamda «Oqtog‘-Tomdi» davlat qo‘riqxonasiga tutash 28 500 gektar hududda ularning qo‘riqlanma zonalari belgilandi. Bu O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 5 martdagi 142-sonli Qarorida belgilab qo‘yilgan.
Unga ko‘ra, Namangan viloyatidagi Pop ixtisoslashtirilgan o‘rmon xo‘jaligi (766,53 gektar), Toshkent viloyatidagi Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaligi (8101,85 gektar), Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi (23 991,51 gektar) hududlari «Chotqol» davlat biosfera qo‘riqxonasining qo‘riqlanma zonasiga kiritildi.
«Oqtog‘-Tomdi» davlat qo‘riqxonasining qo‘riqlanma zonasi esa Navoiy viloyati Tomdi tumanidagi Tomdi davlat o‘rmon xo‘jaligi (6200 gektar) va Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi (22 300 gektar) hududidan iborat bo‘ldi.
Bu qaror davlat qo‘riqxonalari hududidagi tabiiy majmualarga xo‘jalik faoliyati salbiy ta’sirining oldini olish, noyob hamda yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan o‘simlik va hayvonlar turlarini saqlab qolish hamda ko‘paytirish, bioxilma-xillikni asrashga xizmat qiladi.

В Узбекистане установлены охраняемые зоны двух заповедников
На территориях, прилегающих к Чаткальскому государственному биосферному заповеднику площадью 32 859,89 га и государственному заповеднику «Актау-Тамды» площадью 28500 га определены охранные зоны. Это предусмотрено Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №142 от 5 марта 2025 года. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экологии.
Согласно документу, в охранную зону Чаткальского государственного биосферного заповедника включены территории Папского специализированного лесхоза (766,53 га) Наманганской области, Ахангаранского государственного лесхоза (8101,85 га) Ташкентской области и Бурчмуллинского государственного лесхоза (23991,51 га) Бостанлыкского района Ташкентской области.
Охраняемая территория государственного биосферного заповедника «Актау-Тамды» состоит из территорий Тамдынского государственного лесного хозяйства (6200 га) и Комитета ветеринарии и развития животноводства (22300 га) в Тамдынском районе Навоийской области.
Отмечается, что данное постановление направлено на предотвращение негативного воздействия хозяйственной деятельности на природные комплексы государственных заповедников, сохранение и воспроизводство редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, сохранение биологического разнообразия.