Иккита муҳофаза этиладиган табиий ҳудуднинг қўриқланма зоналари белгиланди
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги тасарруфидаги «Чотқол» давлат биосфера қўриқхонасига туташ 32 859,89 гектар ҳамда «Оқтоғ-Томди» давлат қўриқхонасига туташ 28 500 гектар ҳудудда уларнинг қўриқланма зоналари белгиланди. Бу Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 5 мартдаги 142-сонли Қарорида белгилаб қўйилган.
Унга кўра, Наманган вилоятидаги Поп ихтисослаштирилган ўрмон хўжалиги (766,53 гектар), Тошкент вилоятидаги Оҳангарон давлат ўрмон хўжалиги (8101,85 гектар), Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги Бурчмулла давлат ўрмон хўжалиги (23 991,51 гектар) ҳудудлари «Чотқол» давлат биосфера қўриқхонасининг қўриқланма зонасига киритилди.
«Оқтоғ-Томди» давлат қўриқхонасининг қўриқланма зонаси эса Навоий вилояти Томди туманидаги Томди давлат ўрмон хўжалиги (6200 гектар) ва Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси (22 300 гектар) ҳудудидан иборат бўлди.
Бу қарор давлат қўриқхоналари ҳудудидаги табиий мажмуаларга хўжалик фаолияти салбий таъсирининг олдини олиш, ноёб ҳамда йўқолиб кетиш хавфи остида турган ўсимлик ва ҳайвонлар турларини сақлаб қолиш ҳамда кўпайтириш, биохилма-хилликни асрашга хизмат қилади.

В Узбекистане установлены охраняемые зоны двух заповедников
На территориях, прилегающих к Чаткальскому государственному биосферному заповеднику площадью 32 859,89 га и государственному заповеднику «Актау-Тамды» площадью 28500 га определены охранные зоны. Это предусмотрено Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №142 от 5 марта 2025 года. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экологии.
Согласно документу, в охранную зону Чаткальского государственного биосферного заповедника включены территории Папского специализированного лесхоза (766,53 га) Наманганской области, Ахангаранского государственного лесхоза (8101,85 га) Ташкентской области и Бурчмуллинского государственного лесхоза (23991,51 га) Бостанлыкского района Ташкентской области.
Охраняемая территория государственного биосферного заповедника «Актау-Тамды» состоит из территорий Тамдынского государственного лесного хозяйства (6200 га) и Комитета ветеринарии и развития животноводства (22300 га) в Тамдынском районе Навоийской области.
Отмечается, что данное постановление направлено на предотвращение негативного воздействия хозяйственной деятельности на природные комплексы государственных заповедников, сохранение и воспроизводство редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, сохранение биологического разнообразия.