O‘zbekiston prezidenti Xitoy bosh vaziri bilan uchrashdi
Ko‘p qirrali amaliy hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, moliyaviy-investitsiyaviy va gumanitar sohalarda yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari XXR Davlat kengashi Bosh vaziri va butun Xitoy xalqini buyuk G‘alabaning 80 yilligi hamda Shanxay hamkorlik tashkilotining Tyanszin sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy tabrikladi.
Ikki mamlakat yetakchilarining siyosiy irodasi va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston – Xitoy munosabatlari yangi davrda barcha sharoitlarda strategik sheriklik va ko‘p qirrali «yetuk» hamkorlik darajasiga ko‘tarilgani ta’kidlandi.
O‘tgan yili tovar ayirboshlash 14 milliard dollarga yetdi va barqaror o‘sishda davom etmoqda. Bu ko‘rsatkichni mahsulot yetkazib berishni ko‘paytirish, eksport va import mutanosibligini ta’minlash orqali 20 milliard dollarga yetkazish imkoniyati borligi qayd etildi.
Shu maqsadda O‘zbekistonda standartlarni uyg‘unlashtirish va mahsulotlarni Xitoy talablari asosida sertifikatsiyalash uchun qo‘shma Kvant metrologiya markazi va Mintaqaviy sanoat standartlashtirish markazini ochish taklif qilindi.
Qo‘shma loyihalar portfeli 60 milliard dollardan ziyodni tashkil etmoqda.
Bu galgi tashrifga tayyorgarlik doirasida «yashil» energetika, geologiya, kimyo, noyob metallarni chuqur qayta ishlash, ko‘mir kimyosi, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish va raqamlashtirish, qishloq va suv xo‘jaligi, urug‘chilik, agrovoltaika sohalarida yangi loyiha takliflari shakllantirildi.
Ilmiy tadqiqotlar va istiqbolli startaplarni ilgari surish maqsadida O‘zbekiston – Xitoy sun’iy intellektni rivojlantirish markazini tashkil etish taklif qilindi.
Xitoyning yetakchi bank-moliya institutlari bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha maxsus quyi qo‘mita yig‘ilishi va joriy yilda O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan ikkinchi Hududlar forumi yakunlariga yuqori baho berildi.
«Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston» strategik temir yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha O‘zbekiston pudrat tashkilotlarini jalb etgan holda amaliy ishlar olib borilmoqda.
Bu galgi tashrif doirasida Madaniyat markazlarini o‘zaro ochish to‘g‘risida bitim imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil O‘zbekistonda ikkinchi Ta’lim forumi bo‘lib o‘tadi. Chunsin shahrida ilk bor Kasb-hunar ta’limi forumi o‘tkazildi, ushbu yo‘nalishda «O‘zbekiston – Xitoy alyansi» tuzildi. O‘zbekiston hududlarida «Lu Ban ustaxonalari» ochiladi.
Toshkent va Samarqanddagi Konfutsiy institutlari samarali faoliyat yuritayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar aviaqatnovlar sonini yanada ko‘paytirish va sayyohlar almashinuvini faollashtirish muhimligini qayd etdilar.
Yakunda Prezidentimiz XXR Davlat kengashi Bosh vazirini rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.

В рамках программы официального визита в Пекин 2 сентября состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьером государственного совета КНР Ли Цяном.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового практического взаимодействия, прежде всего в торгово-экономической сфере, финансово-инвестиционной и гуманитарной сферах.
В начале встречи глава нашего государства сердечно поздравил Премьера Государственного совета КНР и весь китайский народ с 80-й годовщиной великой Победы, а также успешным проведением саммита ШОС в Тяньцзине.
Подчеркнуто, что благодаря политической воле и совместным усилиям лидеров двух стран узбекско-китайские отношения вышли на уровень всепогодного всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху и «зрелого» многопланового сотрудничества.
В прошлом году товарооборот достиг 14 миллиардов долларов и продолжает уверенно расти. Отмечен потенциал для доведения этого показателя до 20 миллиардов долларов, в том числе за счет увеличения поставок и обеспечения сбалансированности экспорта и импорта.
В этих целях также предложено создать в Узбекистане совместный Центр квантовой метрологии и региональный Центр промышленной стандартизации для гармонизации норм и сертификации продукции на основе китайских требований.
Портфель совместных проектов превышает 60 миллиардов долларов.
В рамках подготовки к нынешнему визиту сформирован пакет новых проектных предложений в сферах «зеленой» энергетики, геологии, химии, глубокой переработки редкоземельных металлов, углехимии, модернизации и цифровизации транспортной инфраструктуры, сельского и водного хозяйства, семеноводства, агровольтаики.
Предложено создать узбекско-китайский центр по развитию искусственного интеллекта для продвижения научных исследований и перспективных стартапов.
Также рассмотрены вопросы углубления практического взаимодействия с ведущими банковско-финансовыми институтами Китая.
Дана высокая оценка итогам заседания специального Подкомитета по борьбе с бедностью и второго Форума регионов в этом году в Узбекистане.
Ведется практическая работа по проекту строительства стратегической железной дороги Узбекистан – Кыргызстан – Китай, в том числе с привлечением узбекских подрядных организаций.
С удовлетворением отмечено подписание в ходе нынешнего визита Соглашения о взаимном открытии культурных центров.
В этом году в Узбекистане состоится второй Образовательный форум. Впервые проведён Форум профессионального образования в Чунцине, создан «Узбекско-Китайский альянс» в данном направлении. Будут открыты «Мастерские Лу Бань» в регионах Узбекистана.
Отмечена плодотворная деятельность институтов Конфуция в Ташкенте и Самарканде.
Стороны также выступили за дальнейшее увеличение числа авиарейсов и активизацию туристических обменов.
В завершение Президент нашей страны пригласил Премьера Госсовета КНР посетить Узбекистан с официальным визитом.