Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston prezidentiga tabrik yo‘lladi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev  Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov va Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovga tabrik yo‘lladi.
«O‘zbek va turkman xalqlari tarixidagi muhim va qutlug‘ sana – davlatlarimiz o‘rtasida diplomatik aloqalar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabriklarim va ezgu tilaklarimni yo‘llashdan behad mamnunman.
Turkmaniston biz uchun ko‘p asrlik yaqin do‘st va ahil qo‘shni, umumiy madaniy an’analar, o‘xshash til va urf-odatlarga ega bo‘lgan hamda davr sinovlaridan o‘tgan ishonchli sherikdir.
Ikki davlatning istiqlol yillarida bosib o‘tgan yo‘llariga nazar tashlar ekanmiz shuni alohida ta’kidlash o‘rinliki, 30 yil mobaynida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning mustahkam siyosiy-diplomatik va huquqiy poydevorini yaratishga muvaffaq bo‘ldik.
Mushtarak siyosiy irodamiz orqali o‘zaro hurmat va bir-birini qo‘llab-quvvatlashga asoslangan strategik sheriklik munosabatlari so‘nggi yillarda sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilib, amaliy mazmun bilan boyib bormoqda. Oliy darajadagi siyosiy muloqotlar, parlamentlararo va hududlararo aloqalar yanada faollashmoqda.
Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy-gumanitar hamkorlik hamda suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha Hukumatlararo komissiyalar doirasida ikki tomonlama faoliyatning barcha jabhalari bo‘yicha qat’iy sa’y-harakatlarni amalga oshirmoqdamiz.
Siz bilan 2022 yilda Toshkent, Samarqand va Ashxobod shaharlarida bo‘lib o‘tgan do‘stona va sermahsul uchrashuvlarimiz chog‘ida ko‘p qirrali hamda uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini izchil rivojlantirishdan manfaatdor ekanimizni yana bir bor tasdiqladik», deyiladi tabrikda.

Шавкат Мирзиёев направил поздравление президенту Туркменистана
По случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Туркменистаном Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил поздравление Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову и Председателю Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову.
«Мне доставляет огромную радость направить Вашему Превосходительству мои искренние поздравления и наилучшие пожелания в связи с важной и знаменательной датой в истории узбекского и туркменского народов - 30-летием установления дипломатических отношений между нашими странами.
Туркменистан для нас - испокон веков близкий сосед и хороший друг, испытанный временем надежный партнер, с которым мы связаны общими культурными традициями, схожими языком и обычаями.
Оглядываясь на путь, пройденный двумя государствами за годы независимости, стоит отметить, что за 30 лет нам удалось создать прочную политико-дипломатическую и правовую основу взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами.
Отношения стратегического партнерства, основанные на взаимном уважении и поддержке, благодаря нашей общей политической воле за последние годы поднялись на качественно новый уровень и обогатились практическим содержанием. Активизировались политические контакты на высшем уровне, межпарламентские и межрегиональные связи.
В рамках межправительственных комиссий по вопросам торгово-экономического, научно-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также комиссии по вопросам водного хозяйства, мы предпринимаем решительные усилия по всем направлениям двустороннего взаимодействия.
В ходе наших с Вами дружеских и плодотворных встреч в Ташкенте, Самарканде и Ашхабаде в 2022 году мы еще раз подтвердили нашу заинтересованность в последовательном развитии многоплановых и долгосрочных отношений сотрудничества.
Вместе с тем хочу отметить, что Узбекистан и Туркменистан имеют еще не задействованный огромный потенциал во благо наших народов, и мы готовы значительно увеличить взаимный товарооборот и расширить номенклатуру продукции, еще больше усилить промышленную кооперацию», - говорится в поздравлении.