Tarix va zamonaviylik uyg‘unligi: Urumchining shaharsozlik muzeyiga sayohat (foto)
Xitoyning O‘zbekistondagi elchixonasi mamlakatimizdan bir guruh jurnalistlar va mutaxassislar uchun Shinjon-Uyg‘ur avtonom viloyatiga press-tur tashkil qildi. Unda Xabar.uz muxbiri ham ishtirok etdi.
Xitoy ­­­­– ulkan megapolislari, ajoyib arxitekturasi, boy tarixi va zamonaviy qiyofasi, milliy koloriti bilan millionlab sayyohlarni o‘ziga rom etib keladi. Shinjon-Uyg‘ur avtonom viloyati Xitoyning boshqa hududlariga nisbatan iqlimi, muhiti bilan O‘zbekistonga ancha yaqin. Bu yerda havodagi namlikdan, taomlaridan qiynalmaysiz. Shinjon oshxonasining lazzatidan bahra olasiz.
Tashrifga qadar avtonom viloyat markazi ­– Urumchi shahrining zamonaviy megapolisga aylanib ulgurganini tasavvur qilmagan edik. Shaharning avvalgi arxitekturasi, muhiti Toshkentga ham o‘xshab ketadi. Biroq so‘nggi yillarda ko‘plab osmono‘par binolar qad ko‘targan, poytaxtimiz bilan taqqoslaganda, Urumchining zamonaviy ko‘rinishi nisbatan tartib bilan, shaharning bosh rejasiga amal qilingan holda rivojlantirilayotganini ilg‘ash qiyin emas. Bugungi kunda shahar aholisi soni 4 millionga yetgan.
Urumchi qadim zamonlardan Buyuk Ipak yo‘lining Sharqni G‘arb bilan bog‘lab turgan muhim nuqtalaridan biri bo‘lgan. Muzeylardagi eksponatlarning aksar qismi ham Buyuk Ipak yo‘li tarixiga aloqador.
E’tiborlisi, ayni koronavirus pandemiyasi va uning cheklovlari avjiga chiqqan paytda shahar markazida juda katta inshootlar majmuasi qurilgan. Ulkan kompleksning markaziy qismida gul shaklida qad ko‘targan minora bo‘lib, uning atrofida oltita inshoot joylashgan. Ulardan biri shaharsozlik muzeyi uchun ajratilgan. Boshqa binolarda milliy teatr, tasviriy san’at ko‘rgazmasi, mahobatli konsert zali va ekspomarkaz joy olgan. Tashrifimizning ilk manzili shu yer bo‘ldi.
Shaharsozlik muzeyi o‘ziga xos ekspozitsiyalarga ega. Bu antik davrdan boshlanib, o‘rta asrlarni qamrab oladi va bugungi kunlarimizdan ham hikoya qiladi.
Buyuk Ipak yo‘li rivojlangan davrlardagi muhitni aks ettiruvchi mo‘m haykallar, liboslar va sahnalar e’tiborni tortadi. Xitoy muzeylarida tarix va zamonaviylik uyg‘unligi yaqqol seziladi. Muzeyda tarixiy eksponatlar bilan birga, ko‘ngilochar hududlar, bolalar uchun qiziqarli interaktiv maydonlar, kinoteatrlar, maxsus effektli ulkan ekranlar mavjud.
Bu ekranlardagi namoyishlarda go‘yo o‘zingizni shu voqealar ichida turgandek his qilasiz. Shuning uchun ham Xitoy muzeylari gavjum, yoshlarni ko‘p uchratasiz.
Muzeyda shaharsozlikka ilmiy yondashuv borligi aks etgan. Urbanistikaga oid juda katta eksponat ham mavjud. Salkam futbol maydonicha keladigan zalda shaharning butun xaritasi maketi yasalgan.
Bizni ushbu eksponatlar bilan tanishtirgan muzey xodimi aytishicha, Urumchi shahrining amaldagi bosh rejasi 2020 yilda tasdiqlangan va u 2035 yilga qadar amal qiladi. Barcha qurilishlar shu reja doirasida amalga oshiriladi. Hech kim shaharning xohlagan qismidan yerni egallab, o‘zi istagan nimadir buzib, nimanidir qura olmaydi.
Shinjonning ma’muriy markazi shunchaki o‘sib borayotgan shahar emas. So‘nggi o‘ttiz yil ichida u o‘z hududini kengaytirib bordi, ko‘pqavatli binolar tufayli mahobatli ko‘rinish oldi. Shu bilan birga, megapolisda tirbandliklar, jamoat transportining bardosh bera olmay qolishi, bekatlarda yo‘lovchilarning uzoq kutib qolishi kabi muammolar ko‘p uchramaydi.
Muzeyda sharq bozorlari va karvon yo‘llari haqida ko‘plab qiziqarli xaritalar, maketlar mavjud. Shuningdek, ipak, chinni, choy, zargarlik buyumlaridan eksponatlar o‘rin olgan. Shinjon Xitoyning 90 foiz paxtasini yetishtirib beradi. Bu yerda yetishtiriladigan tabiiy to‘q sariq rangdagi paxtaga talab juda yuqori ekan.
Alohida zallar Ipak yo‘lining tiklanishi va u qanday zamonaviy yo‘llarga ega bo‘lganiga bag‘ishlangan. Ma’lum bo‘lishicha, Urumchi iqtisodiy tasmaning oltita tranzit va logistika koridorlaridan uchtasi kesishgan nuqtada joylashgan. Bu dunyoning ko‘plab mamlakatlari bilan savdo aloqalarini o‘rnatish uchun katta afzalliklarni beradi. Shinjon o‘lkasi sarmoyadorlari Tojikiston, Turkiya va Vetnam bozorlarida to‘qimachilik, shamol stansiyalari uchun uskunalar va mebel ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni yo‘lga qo‘yishgan.
Muzey binosining o‘zi ulkan madaniyat markazida joylashgani haqida yuqorida ma’lumot bergandik. Oltita mahobatli binoning o‘rtasida kuzatuv minorasi, qarama-qarshisida esa shahar EXPO markazi qad roslagan. Aytishlaricha, ekspomarkazning tepa qismi oyni eslatadi, yaqin atrofdagi binolar esa Tyan-Shan tog‘lariga o‘xshaydi.
Sayohatimizning keyingi manzillaridan biri aynan Tyan-Shan tog‘ yonbag‘irlarida joylashgan tabiati betakror maskanga bo‘ldi. Bu haqda keyinroq batafsil hikoya qilamiz.

Посольство Китая в Узбекистане организовало пресс-тур для группы журналистов и экспертов нашей страны в Синьцзян-Уйгурский автономный район. В нем также принял участие корреспондент Xabar.uz.
Китай – страна, привлекающая миллионы туристов своими огромными мегаполисами, великолепной архитектурой, богатой историей, современным видом и национальным колоритом. Синьцзян-Уйгурский автономный район гораздо ближе к Узбекистану по климату и окружающей среде, чем другие регионы Китая. Здесь у вас не возникнут трудности с незнакомыми блюдами, наоборот, вы сможете насладиться вкусом синьцзянской кухни.
До визита мы и не представляли, что центр автономного округа – город Урумчи – превратился в современный мегаполис. Прежняя архитектура и среда города напоминают Ташкент. Однако в последние годы здесь было построено множество небоскребов, и по сравнению с нашей столицей нетрудно заметить, что современный облик Урумчи развивается относительно упорядоченно, следуя генеральному плану города.  Сегодня население города составляет 4 млн человек.
С древних времен Урумчи был одним из важных пунктов Великого шелкового пути, соединяющий Восток с Западом. Большинство экспонатов музеев связаны с историей Великого Шелкового пути.
Примечательно, что в период пика пандемии коронавируса и ограничений в центре города был построен очень большой комплекс зданий. В центральной части огромного комплекса расположено здание в форме цветка, окруженное шестью сооружениями. В одном из них расположен музей градостроительства. Другие здания включают национальный театр, выставку изобразительного искусства, большой концертный зал и выставочный центр. Первым пунктом нашего визита стал данный музей.
Музей градостроительства имеет уникальные экспозиции. Они повествуют об истории местности, охватывая древние времена, средневековье и наши дни.
Привлекают внимание восковые фигуры, костюмы и сцены, передающие атмосферу эпохи развития Великого шелкового пути.  В китайских музеях заметно сочетание истории и современности. Помимо исторических экспонатов в музее есть развлекательные зоны, интерактивные площадки для детей, кинотеатры, большие экраны со спецэффектами.
Во время демонстраций на этих экранах вы почувствуете себя внутри этих событий. По этой причине китайские музеи всегда переполнены, там можно встретить много молодежи.
Музей демонстрирует научный подход к градостроительству. Есть также очень большой экспонат, посвященный урбанистике. В зале размером почти с футбольное поле, создана модель всей карты города.
По словам сотрудника музея, знакомившего нас с этими экспонатами, нынешний генеральный план города Урумчи утвержден в 2020 году и будет действовать до 2035 года. Все строительные работы выполняются в рамках этого плана. Никто не может захватить землю в любой части города, сносить и строить все, что захочет.
Административный центр Синьцзяна – это не просто растущий город. За последние тридцать лет он расширил свою территорию, приобрел величественный вид благодаря многоэтажным зданиям. В то же время в мегаполисе не так часто встречаются такие проблемы как пробки, неспособность общественного транспорта справиться, долгое ожидание пассажиров на остановках.
В музее много интересных карт и моделей восточных рынков и караванных маршрутов. Есть также экспонаты шелка, фарфора, чая и ювелирных изделий. Синьцзян производит 90 процентов китайского хлопка. Выращенный здесь натуральный оранжевый хлопок пользуется большим спросом.
Отдельные залы посвящены возрождению Шелкового пути и тому, как он приобрел современные пути. Как оказалось, Урумчи находится на пересечении трех из шести транзитно-логистических коридоров экономического пояса.
Это дает большие преимущества для установления торговых отношений со многими странами мира. Инвесторы Синьцзяна запустили проекты по производству текстиля, оборудования для ветряных электростанций и мебели на рынках Таджикистана, Турции и Вьетнама.
Как мы описали ранее, само здание музея находится в огромном культурном центре. Посреди шести величественных зданий находится смотровая башня, а напротив расположился городской ЭXPO-центр. Говорят, что вершина выставочного центра напоминает луну, а близлежащие здания напоминают горы Тянь-Шаня.
Одним из следующих пунктов нашего путешествия стало место с уникальной природой, расположенное на склонах Тянь-Шаня. Об этом мы подробно расскажем позже.