Beeline Uzbekistan komplayens ufqlarini kengaytirmoqda
Toshkentda «Hamkoringizni biling: samarali vositalar» xalqaro forumi bo‘lib o‘tdi. Forumning asosiy mavzusi biznesni axloqiy yuritish me’yorlariga rioya qilish edi. VEON guruhi vakillari hamkorlar bilan munosabatlar xavfsizligini ta’minlash va komplayens tamoyillariga amal qilish orqali kompaniya biznesini mustahkamlash haqida so‘zlab berishdi.
VEON guruhining tarkibiga kiruvchi Beeline Uzbekistan tomonidan tashkil etilgan forumda O‘zbekistonning 100 ga yaqin yirik kompaniyalari, banklari, davlat tashkilotlari va oliy o‘quv yurtlari vakillari ishtirok etdi. Ular qonunbuzarlik yoki ishonchsiz ta’minotchilarni tanlash bilan bog‘liq xavflar tufayli yuzaga keladigan obro‘ va moliyaviy yo‘qotishlarning oldini olish hamda ish joylarida suiiste’molliklarni bartaraf etish usullarini o‘rganishdi.
«Bu komplayensga bag‘ishlangan ikkinchi forum bo‘lib, mehmonlarning faolligidan mavzuning mamlakatimiz uchun qanchalik muhimligini ko‘rib turibmiz. Ko‘plab ishtirokchilar O‘zbekistonda komplayens yo‘nalishi jadal sur’atlar bilan rivojlanayotganini ta’kidladilar. Ayniqsa, forumda huquqiy me’yorlarga rioya qilish sohasidagi vazifalarni birgalikda muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘lgan ilg‘or kompaniyalar va nazorat organlari tajribasi juda foydali», — dedi Beeline Uzbekistan etika va komplayens xizmati rahbari Alina Akchurina.
Forum ekspertlari xarid jarayonining asosiy bosqichlarini batafsil yoritib, u barcha ishtirokchilar uchun adolatli va maksimal darajada shaffof bo‘lishi kerakligini ta’kidlashdi. Shu tarzda, ta’minotchi oqilona tanlanadi, bu davlat tashkilotlari uchun ham, o‘z obro‘yini qadrlaydigan tijorat kompaniyalari uchun ham juda muhim. Beeline Uzbekistan vakillari aytishicha, ular VEON guruhiga kiruvchi AdTech, NTI va Beelab kabi barcha o‘zbek kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlamoqda. Bu O‘zbekiston Respublikasida biznes yuritishning axloqiy xalqaro standartlarini keng joriy etish imkonini beradi.
Forum ishtirokchilari boshqa xavf-xatarlarni ham muhokama qilishdi. Masalan, hamkorlarni yetarlicha puxta tanlamaslik tijoriy va boshqa turdagi qiymatga ega bo‘lgan ma’lumotlarning sizib chiqishiga sabab bo‘lishi mumkin. Bunday muammolarni hal etishning usullaridan biri xarid jarayonida komplayens bo‘yicha mutaxassislarning ishtiroki va ular tomonidan «veto huquqi»dan foydalanish bo‘lishi mumkin.
Forumda VEON kompaniyasining xalqaro ekspertlari ishtirok etishdi. Tadbirni ochishda VEON guruhining ijrochi direktori Kaan Terzioglu ishtirokchilarni komplayens vositalaridan faolroq foydalanishga chaqirdi. So‘ngra etika va komplayens bo‘yicha direktor Gabriela Gutieres xalqaro mutaxassislar tajribasini taqdim etdi.
«Komplayens bo‘linmalari faqat xavf-xatarlarning oldini olish bilan cheklanib qolmaydi. Ular biznesga shubhasiz foyda keltiradi va natijada kompaniyaning kapitallashuvini oshiradi. Ishonchim komilki, ilg‘or tajribalar almashinuvi forum ishtirokchilarining faoliyati natijalariga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi», — deya ta’kidladi Gabriela Gutieres.
Beeline Uzbekistan’da 1,9 mingga yaqin xodim ishlaydi. 2006 yilda O‘zbekiston bozoriga kirib kelgan VEON shu davrgacha mamlakat telekommunikatsiya sanoatiga 1,4 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritgan. «Unitel» MChJ O‘zbekistondagi eng yirik soliq to‘lovchilardan biri. Kompaniya O‘zbekistonda Beeline SB faoliyati ostida xizmat ko‘rsatib 2 milliard dollarga yaqin soliqlar to‘lagan.

Beeline Uzbekistan открывает горизонты комплаенса
В Ташкенте состоялся международный форум «Знай своего партнера: инструменты, которые работают», главной темой которого стало соблюдение норм этичного ведения бизнеса. Представители Группы VEON рассказали, как обеспечивать безопасность отношений с партнерами и укреплять бизнес компании за счет следования принципам комплаенса.
Участниками форума, организованного компанией Beeline Uzbekistan (часть Группы VEON) стали около 100 представителей крупных компаний, банков, государственных организаций и вузов Узбекистана. Они узнали, как избегать репутационных и финансовых потерь, связанных с рисками нарушения законодательства или выбора недобросовестных поставщиков, и предотвращать злоупотребления на рабочих местах.
«Это уже второй форум, посвященный комплаенсу, и по активности гостей мы видим, насколько тема важна для нашей страны. Многие участники отметили, что направление комплаенса развивается в Узбекистане опережающими темпами. Тем полезней опыт передовых компаний и контролирующих органов, которые получили возможность совместно обсудить на форуме задачи в сфере соблюдения правовых норм», – говорит руководитель службы по этике и комплаенсу Beeline Uzbekistan Алина Акчурина.
Эксперты форума подробно осветили ключевые этапы закупочного процесса, подчеркнув, что он должен соответствовать принципам справедливости и максимальной прозрачности для всех участников. Так выбор поставщика станет оправданным, что критически важно как для государственных организаций, так и для коммерческих компаний, дорожащих своей репутацией. Как рассказали представители Beeline Uzbekistan, они оказывают поддержку всем узбекским компаниям, входящим в Группу VEON – таким, как ADTECH, NTI и BEELAB. Это позволяет шире внедрять международные стандарты этичного ведения бизнеса в Республике Узбекистан.
Участники форума обсудили и иные риски. Например, недостаточно тщательный выбор партнеров может стать причиной утечки данных, представляющих коммерческую и иную ценность. Одним из способов решения подобных проблем может стать участие специалистов по комплаенсу в закупочном процессе и использования ими «права вето».
В форуме приняли участие международные эксперты компании VEON. Открывая мероприятие, исполнительный директор Группы VEON Каан Терзиоглу призвал участников активнее использовать инструменты комплаенса. Далее опыт международных специалистов представила Габриэла Гутиеррес, директор по этике и комплаенсу.
«Подразделения по комплаенсу не просто предотвращают риски. Они приносят бизнесу несомненную пользу и, как результат, повышают капитализацию компании. Уверена, что обмен лучшими практиками позитивно отразится на результатах деятельности участников форума», – отметила Габриэла Гутиеррес.