Butkul zamonaviy — «O‘zsanoatqurilishbank» yangi o‘quv va IT markaz faoliyatini yo‘lga qo‘ydi
O‘zsanoatqurilishbank tomonidan yangicha qiyofa va yangi ish uslubida O‘quv va IT markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Bunda xodimlar uchun xavfsiz va zamonaviy mehnat sharoitlarini yaratish bilan birga qulay ijodiy muhitni hozirlash maqsadi ilgari surildi.
2020-2025 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining bank tizimini isloh qilish strategiyasida kadrlar salohiyatini oshirish, xususan, kadrlarni boshqarishning korporativ strategiyasini takomillashtirish, kadrlarini uzluksiz o‘qitish tizimini joriy qilish, bunda yetakchi xorijiy banklar va konsultantlar bilan hamkorlik qilish masalalari alohida o‘rin olgan.
Shuningdek, strategiyaga ko‘ra, Bank tizimiga zamonaviy servis yechimlari asosida axborot va moliyaviy texnologiyalarni keng joriy etish, axborot xavfsizligini lozim darajada ta’minlash, onlayn xizmat ko‘rsatishga asoslangan turli dasturiy ta’minotlar yaratish talab etilmoqda.
Shu bois O‘zsanoatqurilishbank tizimida ushbu ikki yo‘nalishga katta e’tibor qaratilgan holda yangi maqsad va vazifalar bilan zamonaviy uslubda O‘quv va IT markazlar ish boshladi.
– Taraqqiyotning har bosqichida inson omili o‘z dolzarbligini yo‘qotmay kelmoqda, – deydi ochilish marosimida so‘z olgan «O‘zsanoatqurilishbank» ATB Boshqaruv raisi Saxi Annaklichev. – Hatto, bugungi raqamlashtirish jarayonida ham har qanday yangilik bevosita kadrlar kuchi bilan yuzaga kelmoqda. Shuning uchun Bank tizimini transformatsiya qilish jarayonida ushbu ikki yo‘nalishda ham boshqaruv tizimi va shart-sharoitlarni anchayin takomillashtirishga harakat qildik.
Binoning birinchi qavatida O‘quv markazi, ikkinchi qavatida esa IT markaz o‘rin olgan bo‘lib, har ikki qavat ham zamonaviy arxitektura uslubida barpo etilgan. Xonalar ko‘rkam mebel, inventar jihozlar hamda texnologik vositalar bilan jihozlangan. Sport-sog‘lomlashtirish xonasi tashkil etilgan.
O‘quv markazi o‘qituvchilar xonasi, ma’ruzalar zali, mingdan ziyod kitob fondiga ega kutubxona kabilardan tarkib topgan bo‘lsa, IT markazda dasturchilar, menejerlar, server xonalaridan tashqari, muzokaralar o‘tkazish xonalari ham o‘rin olgan.
– O‘quv markazining asosiy maqsadi bank xodimlarining kasbiy tayyorgarlik darajasini oshirish, strategik va operatsion maqsadlarga erishish uchun zarur bo‘lgan xodimlarni doimiy ravishda takomillashtirish mexanizmlarini joriy etishdan iborat, – deydi «O‘zsanoatqurilishbank»ATB O‘quv markazi rahbari Ozoda Saidkarimova. – Bundan tashqari, bank xodimlarini ichki va tashqi tayyorlash tizimi rivojlantiriladi, masofaviy ta’lim tizimi kengaytiriladi, xodimlarni baholash tizimi ishlab chiqiladi. Mahalliy va xorijiy oliy o‘quv yurtlari hamda qator xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda turli o‘quv dasturlari bo‘yicha ilmiy-amaliy seminar va treninglar tashkil etiladi.
Bundan tashqari, xodimlarni bir jamoa bo‘lib ishlashga, jamoadagi psixologik muhitni yanada yaxshilashga hamda ularning ishga va yangi lavozimlarga moslashuvini tezlashtirishga xizmat qiluvchi dasturlar ishlab chiqiladi. Ularda «soft skills» va «hard skills» ko‘nikmalari yanada rivojlantiriladi.
– Tuzilmamiz xodimlari faoliyati asosan dasturlash, ilovalar yaratish, bank biznes jarayonlarini raqamlashtirish va mijozlar uchun yangi raqamli xizmatlarni yaratishga qaratilganligi bois ular uchun har tomonlama qulay ijodiy muhit yaratish muhim hisoblanadi, – deydi «O‘zsanoatqurilishbank» ATB Axborot texnologiyalari departamenti direktori Abror Kenjayev. – Endilikda IT markazda dasturchilar guruhidan iborat mutaxassislarimiz zamonaviy va ish sharoiti o‘ziga xos dizaynga ega muhitda faoliyat yuritadi. Bu, o‘z navbatida, bugungi kunda Bank biznes modelini avtomatlashtirish jarayonida zimmamizdagi vazifalarni o‘z vaqtida va samarali bajarishimizda muhim rol o‘ynaydi.
IT markazda bir nechta «Agile» guruhlari ham faoliyat yuritadi. Ular Bank tizimida joriy qilinayotgan yangi loyihalar va xizmatlarni ishga tushirishda ko‘maklashish barobarida, o‘zlari ham muassasaning strategik vazifalaridan kelib chiqib dasturiy mahsulotlar yaratadi.

В системе «Узпромстройбанка» начали свою деятельность современные учебный и IT центры
Узпромстройбанком налажена деятельность учебного и IT центров, обладающих современным обликом и новыми методами работы. При этом наряду с созданием безопасных и современных условий труда обозначена цель создания благоприятной творческой среды.
В Стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020-2025 годы особое место занимают вопросы повышения кадрового потенциала, в частности совершенствования корпоративной стратегии управления кадрами, внедрения системы непрерывного обучения кадров, осуществления при этом сотрудничества с ведущими зарубежными банками и консультантами.
Также согласно Стратегии, требуется широкое внедрение в систему банка информационных и финансовых технологий на основе современных сервисных решений, обеспечение на должном уровне информационной безопасности, создание программного обеспечения, основанного на оказании онлайн услуг.
Поэтому в системе Узпромстройбанка уделяется большое внимание данным двум направлениям и начали свою деятельность современные учебный и IT центры с новой целью и задачами.
– На каждом этапе развития человеческий фактор не утрачивает свою актуальность, – сказал выступивший на церемонии открытия председатель Правления АКБ «Узпромстройбанк» Сахи Аннакличев. – Даже в нынешнем процессе цифровизации любое новшество происходит с непосредственным участием кадров. Поэтому в процессе трансформации банковской системы мы старались значительно усовершенствовать систему и условия управления также в данных двух направлениях.
На первом этаже здания расположен Учебный центр, на втором этаже - IT центр. Оба этажа построены в современном архитектурном стиле, кабинеты оснащены технологическими средствами, мебелью и инвентарем. Создана спортивно-оздоровительная комната.
Учебный центр имеет кабинет учителей, лекционный зал, библиотеку с книжным фондом более тысячи книг, в IT центре имеются помимо кабинетов программистов, менеджеров, серверной комнаты также помещения для проведения переговоров.
– Основная цель учебного центра заключается в повышении уровня профессиональной подготовки банковских работников, внедрении механизмов постоянного совершенствования персонала для достижения стратегических и операционных целей, – сказала руководитель Учебного центра АКБ «Узпромстройбанк» Озода Саидкаримова. – Кроме того, будет развита система внутренней и внешней подготовки банковских работников, будет расширена система дистанционного образования, будет разработана система оценки сотрудников. Совместно с отечественными и зарубежными вузами и рядом международных организаций будут организованы научно-практические семинары и тренинги по различным учебным программам.
Кроме того, будут разработаны программы, направленные на командную работу сотрудников, дальнейшее улучшение психологической среды в коллективе, а также на ускорение их адаптации к работе и новой должности. У них будут ещё более развиты навыки «soft skills» и «hard skills».
– Поскольку деятельность работников нашей структуры направлена в основном на программирование, создание приложений, цифровизацию банковских бизнес процессов и создание новых цифровых услуг для клиентов, важное значение имеет создание для них всесторонне благоприятной творческой атмосферы, – сказал директор Департамента информационных технологий АКБ «Узпромстройбанк» Аброр Кенжаев. – Теперь в IT центре специалисты из группы программистов будут осуществлять деятельность в современной среде со своеобразным дизайном. Это, в свою очередь, имеет важное значение в своевременном и эффективном выполнении задач, возложенных на нас в процессе автоматизации бизнес модели Банка.
В IT центре также осуществляют деятельность группы «Agile». Они наряду с оказанием содействия запуску новых проектов и услуг, внедряемых в системе Банка, также создают программные продукты исходя из стратегических задач учреждения. В частности, в настоящее время члены группы работают над проектами разработки программы CRM, внедрения в практику кредитного конвейера, переподготовки риск-модели.