Bayden Putinni «harbiy jinoyatchi» deb atadi
U chorshanba kuni Oq uyda Vashingtonning Kiyevga harbiy yordami haqida qisqacha nutq so‘zlab, Rossiya Federatsiyasi prezidentini  «harbiy jinoyatchi» deb atadi. Bayden Qo‘shma Shtatlar Ukraina iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyaviy yordam qilishiga va’da berdi.
AQSh shu haftada Ukrainaga bir milliard dollarlik mudofaa yordamini o‘tkazadi, uning tarkibiga 800 ta havo mudofaa tizimi va to‘qqiz ming tankga qarshi tizim, uchuvchisiz samolyotlar, yetti ming o‘qotar qurol, 20 million o‘q-dori kiradi, deydi Amerika rahbari.
U ukrainaliklarning pozitsiyasini mustahkamlagan holda Putinga bosimni davom ettirishga va uni global sahnada izolyasiya qilishga va’da berdi. Shu bilan birga, AQSh prezidenti Vashington Ukraina ittifoqchilari tomonidan to‘liq qo‘llab-quvvatlanayotganini ta’kidladi.

Байден назвал Путина «военным преступником»
Американский президент Джо Байден позволил себе громкое заявление в адрес главы России Владимира Путина. Он назвал президента РФ «военным преступником», выступая в среду в Белом доме с краткой речью об оказании Вашингтоном военной помощи Киеву. Байден пообещал, что США будут оказывать украинской экономике прямую финансовую помощь.
США на этой неделе передадут Украине оборонную помощь на один миллиард долларов, она включает 800 систем ПВО и девять тысяч противотанковых комплексов, беспилотники, семь тысяч единиц стрелкового оружия, 20 миллионов боеприпасов, — сказал американский лидер.
Он пообещал сохранять давление на Путина и «изолировать его на глобальной арене», в то же время «укрепляя позиции украинцев». Президент США при этом отметил, что Вашингтон в своих действиях в ситуации вокруг Украины пользуется полной поддержкой союзников.