Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on Isroil rahbariyatining Eron shifoxonaga hujum qilgani borasidagi tanqidiga javob berdi. Erdo‘g‘on Isroil armiyasi G‘azo sektorida ayni shunday harakatlarni sodir etganini yodga solar ekan, o‘ziga xos usulda «trolling» qilgan.
«Bugun shifoxonalari zarar ko‘rganidan shikoyat qilayotgan Isroil birgina G‘azo sektoridagi tibbiy muassasalarga 700 dan ziyod hujum uyushtirdi. G‘azoda 21 oydan buyon zamonamizning eng sharmandali vahshiyligi ro‘y bermoqda. G‘azoni dunyodagi eng katta konsentratsion lagerga aylantirganlarning harbiy jinoyatlar haqida bahs etishi nafaqat tuturiqsizlik, ayni choqda, andishasizlik va surbetlikdir», – dedi Turkiya rahbari.
13-iyun kuni Isroil tomonidan Eronga qarshi keng ko‘lamli harbiy hujumlar uyushtirilishi ortidan yuzaga kelgan urush davom etmoqda.
19-iyun kuni Isroil rahbariyati Eronni shifoxonaga hujum uyushtirishda aybladi.
Yahudiy davlati rasmiylariga ko‘ra, Eron tomonidan uchirilgan raketa Isroilning Beer-Sheva shahridagi «Soroka» shifoxonasiga borib urilgan va oqibatda 84 kishi jarohatlangan. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu bu uchun Tehron javob berishini ta’kidlagan. Isroil sport vaziri Miki Zoar esa «Faqat eng qabih odamlar shifoxonalarni o‘qqa tutishi mumkin», deb bayonot bergan.
Rasmiy Tel-Aviv shifoxonaga hujumni umumiyat-la keskin qoralagan.
Eron tomoni shifoxonaga qasddan hujum uyushtirilganini rad etdi. Fors davlati rasmiylariga ko‘ra, «Soroka» shifoxonasi zarba to‘lqinidan jabr ko‘rgan bo‘lishi mumkin. Ayni choqda, Tehron «Soroka» shifoxonasi harbiy maqsadda ishlatilgani va u yerda harbiylar davolanganini bildirgan.
Isroil rahbariyatining o‘z hududidagi shifoxona hujumga uchragani ortidan bergan tanqidiy bayonotlari jahon matbuotida «ikkiyuzlamachilik» deb baholandi.
Isroilning «Haaretz» nashri sharhlovchisi Yoav Groveys ham o‘z davlatini ikki tomonlama standartlarda ayblagan.
«Bu yerda odamlar G‘azo sektoridagi shifoxonalar o‘qqa tutilishini zo‘r berib oqlashdi. Lekin bizning shifoxonalarimiz o‘qqa tutila boshlagach, barcha birdaniga urush qonunlari buzilayotgani haqida jar solmoqda. Biz xuddi g‘irrom o‘ynayotgan va bizga teginib ketishsa, yer yotib olib, «Qoida buzildi!» deb baqirayotgan o‘yinchilardekmiz», – deb yozgan Yoav Groveys.
Tahlillarga qaraganda, Isroil 2023-yil 7-oktyabrdan buyon G‘azo sektoridagi 36 ta shifoxonani bombalagan.
Urushning ilk kunlaridayoq «Al-Ahliy» baptistlar shifoxonasiga Isroil tomonidan berilgan raketa zarbasi oqibatida 800 nafardan ziyod begunoh odam halok bo‘lgandi. O‘shanda Xalqaro qizil xoch qo‘mitasi xalqaro gumanitar huquqqa ko‘ra shifoxonalar daxlsiz ekanini eslatgandi.
Isroil G‘azo sektoridagi shifoxonalar va boshqa fuqarolik ob’yektlariga tanlovsiz bomba yog‘dirgani Harvard universiteti olimlari tomonidan ham tasdiqlangan.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bosh direktori Tedros Adxanom Gebreyesus sog‘liqni saqlash maskanlari yakson qilingan G‘azo hududida odamlar bombalardan ham ko‘ra ko‘proq turli xastaliklardan vafot etayotgani haqida bong urgan.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган ответил на критику со стороны израильского руководства по поводу удара Ирана по больнице. Он с иронией напомнил, что армия Израиля сама неоднократно совершала такие действия в секторе Газа.
«Сегодня Израиль, жалующийся на повреждение своих больниц, сам совершил более 700 атак на медицинские учреждения только в секторе Газа. На протяжении 21 месяца в Газе происходят самые позорные проявления варварства нашего времени. Те, кто превратил Газу в крупнейший концлагерь современности, рассуждают о военных преступлениях — это не просто лицемерие, но и бессовестность, и наглость», — заявил турецкий лидер.
Военные действия, начавшиеся после масштабных атак Израиля на Иран 13 июня, продолжаются.
19 июня израильские власти обвинили Иран в ракетном ударе по больнице.
По утверждению официальных представителей Израиля, иранская ракета поразила больницу «Сорока» в городе Беэр-Шева, в результате чего пострадали 84 человека. Премьер-министр Биньямин Нетаньяху заявил, что Тегеран понесёт ответственность за этот удар. А министр спорта Израиля Мики Зоар заявил: «Только самые подлые люди могут целиться в больницы».
Израиль решительно осудил удар по больнице.
Иран, в свою очередь, опроверг обвинения в преднамеренной атаке на медицинское учреждение. По версии Тегерана, больница могла пострадать от ударной волны. Также иранская сторона отметила, что «Сорока» использовалась в военных целях и в ней проходили лечение военнослужащие.
Критика израильских властей в связи с атакой на больницу была воспринята в международной прессе как проявление двуличия.
Так, обозреватель израильского издания Haaretz Йоав Гровейс также обвинил своё государство в двойных стандартах:
«Здесь люди всеми силами оправдывали обстрел больниц в Газе. Но как только начали обстреливать наши больницы, все вдруг начали кричать о нарушениях законов войны. Мы как игроки, которые жульничают, но как только их немного задевают, падают на землю и кричат: “Нарушение правил!”», — написал он.
По данным аналитиков, с 7 октября 2023 года Израиль разбомбил 36 больниц в секторе Газа.
Уже в первые дни войны израильская ракета ударила по баптистской больнице «Аль-Ахли», что привело к гибели более 800 мирных жителей. Тогда Международный комитет Красного Креста напомнил, что, согласно международному гуманитарному праву, медицинские учреждения являются неприкосновенными.
Также учёные Гарвардского университета подтвердили, что Израиль наносил неизбирательные удары по больницам и другим гражданским объектам в Газе.
Глава Всемирной организации здравоохранения Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что на территориях Газы, где разрушены медицинские учреждения, люди умирают чаще от болезней, чем от самих бомбардировок.