Qirg‘iziston prezidenti jiddiy operatsiyani boshidan o‘tkazdi
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari so‘nggi paytlarda Sadir Japarov quyoshdan saqlaydigan ko‘zoynagini hatto yopiq xonada ham yechmasligini payqab qolishdi.
U koronavirusga qarshi vaksina qabul qilganida va Qirg‘izistonning «Oltin» zargarlik zavodi MChJ rahbari bilan uchrashuv paytida ham ko‘zoynagini yechmagan.
«Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov yaqinda ko‘zini operatsiya qildirgani uchun yopiq xonada quyoshdan saqlaydigan ko‘zoynak taqishga majbur»,dedi davlat rahbari matbuot xizmati.
Japarovga pastki qovoq entropioni tashxisi qo‘yilgan bo‘lib, u jarrohlik aralashuvini talab qiladi.
Entropion (ko‘z qovoqlari qayrilishi) — qovoq va kipriklarning chekkasi ko‘z olmasiga qayrilib qoladigan kasallik. Bu ko‘zning doimiy ta’sirlanishi, muguz parda yarasi va eroziyasi, kon’yunktiva tomirlariga sanchilishi, ko‘z yoshlanishiga olib keladi.

Президент Кыргызстана перенес операцию
Пользователи соцсетей заметили, что в последнее время президент Садыр Жапаров не снимает солнцезащитные очки даже в помещении.
Он был в них, когда получал вакцину от коронавируса, и во время встречи с главой ОсОО «Кыргызский ювелирный завод «Алтын».
«Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров вынужден быть в солнцезащитных очках в помещении в связи с тем, что недавно перенес операцию на глаза», — сообщили в пресс-службе главы государства.
У Жапарова диагностировали энтропион нижних век, который требовал хирургического вмешательства.
Энтропион (или заворот век) — заболевание, при котором край века и ресницы повернуты к глазному яблоку. Это приводит к постоянному раздражению глаза, образованию эрозии и язв роговицы, инъекции конъюнктивальных сосудов, слезотечению.