Qirg‘iziston harbiylari Qozog‘istonda uchta raketani yo‘qotib qo‘yishdi
Qirg‘iziston harbiy prokuraturasi Qozog‘istonda o‘tgan harbiy mashg‘ulotlar vaqtida uchta jangovar raketa yo‘qotilgani bo‘yicha ish ochdi.
Xabar qilinishicha, «Sarishagan» harbiy-dala poligonida bo‘lib o‘tgan qo‘shma mashg‘ulotlar vaqtida Qirg‘iziston harbiylari uchta raketani yo‘qotib qo‘yishgan. Ushbu mashg‘ulotga Qirg‘iziston armiyasi zenit-raketa brigadasi S-125 va S-75 rusumli sakkizta raketa olib kelgan edi.
«Sakkizta raketadan beshtasi otilgan, ammo uchtasi go‘yoki yo‘qotilgan. Mana shu uchta raketa qaytarib olib kelinishi kerak edi, ammo yo‘lda yo‘qotib qo‘yilgan. Ayni vaqtda bu holat bo‘yicha harbiy prokuratura ish boshladi», deyiladi xabarda.
Qirg‘iziston harbiy kuchlari bosh shtabi tomonidan bu ma’lumot inkor etilmoqda. Rasmiy ma’lumotda aytilishicha, Qozog‘istonda o‘tgan harbiy mashg‘ulot vaqtida ba’zi harbiy aslahalar nosoz holatda bo‘lgan.
«Har bir qurol-yarog‘ mashg‘ulot davomida tekshiriladi. Ulardan bir nechtasi shubha uyg‘otgan edi, shu sababli yo‘q qilingan. Bu haqda dalolatnoma tuzilgan», — deyiladi rasmiy bayonotda.

Три ракеты потеряли кыргызстанские военнослужащие во время учений в Казахстане
По факту утери ракет в Казахстане военная прокуратура Кыргызстана возбудила уголовное дело, передает ИА «24.kg» со ссылкой на собственные источники.
Уточняется, что материалы зарегистрированы в ЕРПП по статье «Халатность» УК КР.
Напомним, что во время совместных учений ракетных войск и артиллерии на полигоне «Сарышаган» военнослужащие сил воздушной обороны Кыргызстана потеряли три ракеты. Уточняется, что всего на учения от зенитно-ракетной бригады КР повезли восемь ракет С-125 и С-75.
«Пять из восьми ракет выстрелили, три якобы нет. Последние должны были вернуться назад, но по дороге они пропали. Известно, что данный факт проверяет Военная прокуратура», — заявили редакции.
В Генеральном штабе Вооруженных сил Кыргызстана отрицают факт пропажи ракет. По данным ведомства, во время учений на полигоне «Сарышаган» несколько боеприпасов признаны непригодными.
«Каждый боеприпас во время учений проверяется. Несколько штук вызывали сомнения, поэтому они были уничтожены. Имеется акт об уничтожении», — прокомментировали в Генштабе.