Turkmanistondagi inqirozda folbinlar ham ayblanmoqda
Turkmaniston huquq-tartibot idoralari folbin va tabiblarni «odamlarni talon-toroj qilishda» va «mamlakat iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishda» ayblamoqda. Mamlakat bo‘ylab reydlar o‘tkazilmoqda.
Qayd etilishicha, huquq-tartibot idoralari xodimlari tushuntirish ishlarini olib bormoqda: ular folbinlar va tabiblardan maxsus davlat tekshiruvidan o‘tishlarini va faoliyatini davom ettirish uchun ruxsatnoma olishlarini talab qilmoqdalar.
«Ammo Turkmanistonda bunday faoliyatga ruxsatnoma beruvchi hech qanday davlat organi yo‘q», dedi muxbir.
Turkmanistonda tabib va folbinlar faoliyati qonun bilan taqiqlanmagan. Mamlakatda iqtisodiy inqiroz tufayli aholi folbinlarga tobora ko‘proq murojaat qilmoqda.

В Туркменистане в кризисе обвинили гадалок и знахарей
Правоохранители Туркменистана обвиняют гадалок и лекарей в "наведении порчи на людей" и "негативном влиянии на экономику страны". По стране проводят рейды.
Сообщается, что сотрудники правоохранительных органов проводят разъяснительную работу: они требуют от гадалок и целителей пройти специальную государственную проверку и получить разрешение на продолжение деятельности.
"Но государственного органа, которое дает разрешение на такую деятельность, в Туркменистане нет", − уточнил корреспондент.
Стоит отметить, что в Туркменистане деятельность знахарей и гадалок законодательством не запрещена. Однако их обвиняют в "наведении порчи на людей" и "негативном влиянии на экономику страны".