Uchinchi jahon urushi paytida maxfiy qo‘shinlarning to‘qnashuvi yuz beradi. Dunyo tanklar va artilleriya ishtirokidagi janglarsiz kurash olib boradi. Bu haqda Germaniya Baden-Vyurtemberg federal yeri sobiq bosh vaziri, Raqamli iqtisodiyot masalalari bo‘yicha Yevropa sobiq komissari Gyunter Ettinger Handelsblatt gazetasiga ma’lum qilgan.
U oxirgi bir necha yil davomida dunyoda bir qancha katta-katta kiberhujumlar sodir bo‘lganligini yodga soldi. 2015-yilda xakerlar Germaniya kansleri Angela Merkelning kompyuterini buzib kirishdi. Bundan tashqari, Irlandiya sog‘liqni saqlash tizimi, AQShdagi Colonial Pipeline va Solarwinds kompaniyalari, shuningdek, Amerika va Germaniyadagi davlat idoralariga hujumlar sodir bo‘lgan. Ettingerning so‘zlariga ko‘ra, bularning barchasi ortida Rossiyadan kelgan xakerlar va razvedka agentlari turibdi.
Uning aytishicha, uchinchi jahon urushi haqida bir narsa aniq — u kiber-bo‘shliqda yuz beradi. Sobiq bosh vazir, shuningdek, sayyoramizning eng yirik kiber kuchlari ro‘yxatini tuzib chiqdi. Uning tarkibiga Rossiya, AQSh, Xitoy, Isroil va Eron kiradi.
Germaniya kiber mudofaaga e’tibor qaratishi kerak. Chunki mamlakat allaqachon raqiblaridan ancha orqada qolib ketgan. Yevropa Ittifoqi 2021-yildan 2027-yilgacha bo‘lgan davrda kiber-bo‘shliqda himoyalanish uchun atigi bir yarim milliard yevro ajratdi, bu 27 a’zo davlat uchun yiliga 230 million yevro yoki har bir mamlakat uchun o‘n million yevroni tashkil etadi, deb yozadi Ettinger.

В Германии описали сценарий третьей мировой войны
В ходе третьей мировой войны будут происходить столкновения секретных армий. Мир обойдётся без боёв с участием танков и артиллерии. Об этом в материале для газеты Handelsblatt заявил бывший премьер-министр немецкой федеральной земли Баден-Вюртемберг, экс-еврокомиссар по вопросам цифровой экономики Гюнтер Эттингер.
Он припомнил, что в течение прошедших нескольких лет в мире произошло несколько крупных кибератак. В 2015 году хакеры взломали компьютер канцлера ФРГ Ангелы Меркель. Кроме того, происходили атаки на систему здравоохранения Ирландии, компании Colonial Pipeline и Solarwinds в США, а также на госструктуры в Америке и Германии. Как считает Эттингер, за всем этим могут стоять хакеры и разведчики из России.
По его словам, относительно третьей мировой одно можно сказать точно — она будет происходить в киберпространстве. Также бывший премьер составил собственный перечень крупнейших киберсил планеты. В него вошли Россия, США, Китай, Израиль и Иран.
Германии нужно сконцентрироваться на киберзащите, так как страна уже значительно отстала от конкурентов. Евросоюз уже выделил на защиту в киберпространстве всего полтора миллиарда евро на период с 2021 по 2027 год, что составляет 230 миллионов евро в год на 27 стран-членов, или меньше десяти миллионов евро на одно государство, — написал Эттингер.