Германияда қафасдан қочган йўлбарс 73 ёшли эркакка ҳужум қилди
Ҳуқуқ-тартибот органлари маълумотларига кўра, жабрланган шахс — 73 ёшли эркак бўлиб, у ҳайвонни парвариш қилишга ёрдам берган. У енгил жароҳат олиб, касалхонага етказилган. Йўлбарс қандай қилиб қочиб чиққани ҳозирча номаълум. Тахминан 300 метргача узоқлашишга улгурган ва ташқарида ярим соатдан камроқ вақт бўлган жонивор полиция ходимлари томонидан узоқдан бир неча ўқ билан отиб ўлдирилган.
Гуруҳдаги бошқа йўлбарслар қочиб чиқмаган. Полиция вакилига кўра, аҳоли учун хавф йўқ. Шунга қарамай, полиция бошқа ҳайвонлар, масалан отлар зарар кўрмаганини аниқлаш учун ҳудудни дрон орқали текширган.
«Bild» нашрининг ёзишича, ўлдирилган йўлбарс машҳур ҳайвон ўргатувчи Кармен Цандерга тегишли бўлган. Аёл «Йўлбарслар қироличаси» номи билан танилган. У саноат зонаси ҳудудида тор шароитда ўнта ёввойи ҳайвонни сақлайди, 2022 йилдан бери унга ҳайвонларини тижорий мақсадда намойиш этиш тақиқланган. Ҳокимият улар учун ҳайвонот боғлари ёки ёввойи табиатдаги каби шароитни таъминлашни талаб қилмоқда. Бироқ улар сақланаётган майдон бу учун етарли эмас.
Яқинда Цандер ҳайвонлар билан чиқиш қилиш тақиқини бузгани учун суд қилинган. Унинг айтишича, у бу қоидани молиявий сабабларга кўра бузган, чунки йўлбарсларининг озуқаси учун ойига 4500 евро сарфланади. 2025 йил бошида эса яна олтита йўлбарс болалари дунёга келган.

Сбежавший тигр под Лейпцигом ранил человека и был застрелен
В городе Шкойдиц недалеко от Лейпцига тигр сбежал из неволи после того, как напал на мужчину, который за ним ухаживал. Позднее хищника застрелила полиция.
Тигр, сбежавший из неволи и атаковавший мужчину, был застрелен в городе Шкойдиц к западу от Лейпцига, сообщил в воскресенье, 17 мая, таблоид Bild со ссылкой на представителя полиции.
По данным правоохранительных органов, пострадавший - 73-летний мужчина, который помогал ухаживать за животным. Он получил легкие ранения и был доставлен в больницу, указывает издание. Тигр же сбежал на территорию садов, окружающих здание, в котором его содержали. Он успел уйти приблизительно на 300 метров и пробыть снаружи не больше получаса, прежде чем был застрелен прибывшими на место полицейскими. Ни один другой тигр не сбежал.
Тигр принадлежал противоречивой дрессировщице
Bild пишет, что владелицей убитого тигра была известная дрессировщица Кармен Цандер (Carmen Zander), известная также под псевдонимом "Тигриная королева". Она содержит десять диких кошек в стесненных условиях на территории промзоны, а с 2022 года ей запрещено выставлять своих животных напоказ на коммерческой основе. Власти требуют обеспечить для них условия содержания, аналогичные тем, что есть у тигров в зоопарках или парках дикой природы. Но площади, на которой они содержатся, для этого недостаточно.
Недавно Цандер предстала перед судом за нарушение запрета на выступление с животными. По ее словам, она нарушила его из финансовых соображений, поскольку один только корм для них обходится ей в 4500 евро в месяц. Кроме того, в начале 2025 года на свет появились еще шесть тигрят.
Мэр Шкойдица Райк Бергнер (Rayk Bergner) на соответствующий запрос газеты Leipziger Volkszeitung 17 мая ответил так: "Тигров необходимо убрать (оттуда. - Ред.). С тремя восклицательными знаками. Сейчас необходимо найти решение, власти должны это урегулировать".