Рақамли маркировка маркетплейсларда: онлайн харидлар қандай қилиб хавфсизроқ бўлмоқда
Онлайн харид қилиш истеъмолчилар онгини ўзгартирди ва чакана сотувчиларнинг бизнесини қайта шакллантирди. Шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ва хусусий сотувчиларга бозорга осон кириш имкониятини яратди. Интернет-дўконлар жуда кенг турдаги маҳсулотларни таклиф қилади, шунинг учун «диванда ўтириб харид қилиш» замонавий инсон ҳаётининг ажралмас қисмига айланди. Аммо рекламадаги товар сурати ҳар доим ҳам охир-оқибат буюртмачининг қўлига етиб борадиган маҳсулотга ўхшамаслиги мумкин.
Бундай ҳолларда ишлаб чиқарувчи харидорларнинг ишончини қандай қилиб йўқотмаслиги мумкин, айниқса бу мижозлар энг юқори сифатни кутаётган жаҳон брендларига тегишли маиший техникани сотишга таалуқли бўлса? Интернетда таклиф қилинаётган товарларга қанчалик ишониш мумкин?
Бугунги кунда рақамли маркировка маркетплейсларга бўлган ишончни оширишнинг самарали воситасига айланмоқда. У таклифларнинг хилма-хиллигида қийинчиликсиз мўлжал олиш ва фақат синалган товарлар ва ишончли сотувчилар фойдасига танлов қилиш имконини беради.
Айни пайтда Ўзбекистонда 50 дан ортиқ маркетплейслар фаолият юритмоқда, уларнинг 17 тасида маиший техника сотилади. «Asl Belgisi» маълумотларига кўра, 2024 йил учун маркировкали техника савдоси бўйича етакчи ўринлар маҳаллий платформаларга тегишли - Uzum Market (138 412 дона), Alif Shop (210 174 дона) ва Zood Mall (11 095 дона).
Онлайн платформаларда ишлаб чиқарувчи корхоналар, дистрибюторлар, маиший техника импортчилари, шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорлар ўз маҳсулотларини намойиш этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 апрелдаги «Маиший техника воситаларини мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш тўғрисида»ги 148-сон қарорига мувофиқ, маркетплейсда рўйхатдан ўтишда тадбиркорлар қуйидаги қонунга риоя қилишлари шарт: савдо хавфсизлигини таъминлаш учун фақат маркировкаланган маиший техника воситаларини сотиш. Чакана савдо корхонаси мажбурий тартибда сотиш чоғида бериладиган чекда маркировка кодини акс эттириши керак.
Рақамли маркировка истеъмолчиларга нафақат контрафактдан ҳимояланишга, балки ишончли товарларни ишонч билан танлашга ёрдам беради. У онлайн харидларни шаффоф қилади ва сохта маҳсулотларни сотиб олиш хавфини камайтиради.
Маҳсулотни сотиб олишдан олдин уни қандай текшириш керак?
Харидорлар «Asl Belgisi» (Android / iOS) мобил иловасини юклаб олиш орқали маиший техникани олиш пайтида ҳақиқийлигини тез ва осон текширишлари мумкин. Унинг функцияси жуда оддий: Data Matrix кодини сканерлаш керак ва бу ишлаб чиқарувчи ва маҳсулотнинг ўзи ҳақидаги барча маълумотларни ўқиш имконини беради. Data Matrix кодлари фақат асл маҳсулотга қўлланилади. Импорт ҳақида гапирадиган бўлсак, фақат мамлакатга қонуний равишда олиб кирилган маҳсулотларга қўлланилади. Data Matrix кодини қалбакилаштиришнинг иложи йўқ. Шунинг учун, агар код ўқилмаса ёки умуман қўлланилмаган бўлса, бу бундай маҳсулотни сотиб олиш ва унинг сифати ҳақида ўйланиб қолишга сабаб бўлади.
Таъкидлаш жоизки, «Asl Belgisi» мобил иловаси жамоатчилик назоратининг самарали воситаси ҳамдир. Унинг функциялари ёрдамида истеъмолчи нафақат маиший техника, балки дори воситалари, пиво ва алкоголь маҳсулотлари, тамаки, шунингдек, ширин ичимликлар ва сувнинг ҳақиқийлигини текшириши мумкин. Бу қонунга риоя қилувчи ишлаб чиқарувчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга, бозорни «оқлашга» ва соғлом рақобатни яратишга ёрдам беради.
Хавфсизлик - биринчи навбатда
Контрафактни сотиб олмаслик учун эҳтиёт бўлиш ва харид қилинаётган маҳсулотдаги маркировка кодига эътибор бериш керак, у дазмол ёки кир ювиш машинаси бўлсин. Коднинг йўқлиги эҳтиёт бўлиш учун сабаб. Бу маиший техника ноқонуний олиб кирилгани, сотувчи эса қонунни бузганини англатади. Бундай ҳолда, харид қилишдан воз кечиш ва уни қайтаришни расмийлаштириш яхшироқдир.
Онлайн харид хавфсизлиги нафақат сотувчининг масъулияти, балки сизнинг эҳтиёткорлигингиз ҳамдир. Учта оддий қадам - кодни сканерлаш, маълумотни текшириш ва тасдиқланган маҳсулот фойдасига танлов қилиш - сизни молиявий йўқотишлардан асрайди ва вақтингизни тежайди. Харидни амалга оширишга оқилона ёндашув хавфларни камайтиришга ва онлайн харидни иложи борича ёқимли қилишга ёрдам беради.

Цифровая маркировка на маркетплейсах: как онлайн-шопинг становится безопаснее
Онлайн-шопинг поменял сознание потребителей, перестроил бизнес ретейлеров и предоставил возможность легко выходить на рынок локальным производителям и частным продавцам. Интернет-магазины предлагают широчайший ассортимент продукции, благодаря чему "покупки на диване" стали неотъемлемой частью жизни современного человека. Но не всегда рекламная картинка схожа с тем, какой товар в итоге поступает в руки заказчику.
Как производителю в таких случаях не потерять доверие покупателей, особенно если это касается продажи бытовой техники мировых брендов, от которой клиенты ждут высочайшего качества? Насколько потребителю можно доверять тому, что предлагают в интернете?
Надежная защита
Сегодня действенным инструментом повышения доверия к маркетплейсам становится цифровая маркировка. Она позволяет без труда ориентироваться в многообразии предложений и делать выбор только в пользу проверенных товаров и надежных продавцов.
В настоящий момент в Узбекистане работает более 50 маркетплейсов, 17 из них продают бытовую технику. Согласно данным системы маркировки Asl Belgisi за 2024 год, ведущие позиции по продажам маркированной техники принадлежат отечественным платформам – Uzum Market (138,4 тысячи продаж), Alif Shop (почти 210,2 тысячи) и Zood Mall (около 11,1 тысячи).
На онлайн-площадках свою продукцию выставляют предприятия-производители, дистрибьюторы, импортеры бытовой техники, а также индивидуальные предприниматели.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 148 от 2 апреля 2022 года "О введении системы обязательной цифровой маркировки бытовой техники", при регистрации на маркетплейсе предприниматели обязаны соблюдать закон: продавать только маркированную бытовую технику для обеспечения безопасности торговли. Рознице в обязательном порядке необходимо отображать код маркировки в чеке, выдаваемом при продаже.
Цифровая маркировка помогает потребителям не только защищаться от контрафакта, но и уверенно выбирать надежные товары. Она делает онлайн-шопинг прозрачным и снижает риски приобретения фейковых товаров.
Как проверить товар перед покупкой?
Покупатели могут быстро и легко проверить подлинность бытовой техники при получении, скачав мобильное приложение Asl Belgisi (Android / iOS). Его функционал достаточно прост: необходимо отсканировать код DataMatrix, который выдаст всю информацию о производителе и самой продукции.
DataMatrix наносится только на оригинальную продукцию. Если говорить про импорт, то только на продукцию, легально ввезенную в страну. Подделать код невозможно. Поэтому, если код не читается или вообще не нанесен, это повод задуматься о покупке и качестве такого товара.
Отметим, что мобильное приложение Asl Belgisi – это еще и эффективный инструмент общественного контроля. При помощи его функций потребитель может проверить на подлинность не только бытовую технику, но и лекарства, пиво и алкогольную продукцию, табак, а также сладкие напитки и воду. Это помогает защитить права законопослушных производителей, "обелить" рынок и создать здоровую конкуренцию.
Безопасность – прежде всего
Чтобы не купить контрафакт, следует проявить внимательность и присмотреться к коду маркировки на приобретаемом товаре, будь это утюг или стиральная машина. Его отсутствие – повод насторожиться. Это означает, что бытовая техника произведена или ввезена нелегально, а продавец нарушил закон. В таком случае лучше воздержаться от покупки и оформить ее возврат.
Безопасность онлайн-шопинга – это не только ответственность продавца, но и ваша осмотрительность. Три простых шага – сканирование кода, проверка информации и выбор в пользу проверенного товара – уберегут вас от финансовых потерь и сэкономят время. Разумный подход к совершению покупки поможет минимизировать риски и сделать онлайн-шопинг максимально приятным.