Raqamli markirovka marketpleyslarda: onlayn xaridlar qanday qilib xavfsizroq bo‘lmoqda
Onlayn xarid qilish iste’molchilar ongini o‘zgartirdi va chakana sotuvchilarning biznesini qayta shakllantirdi. Shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilar va xususiy sotuvchilarga bozorga oson kirish imkoniyatini yaratdi. Internet-do‘konlar juda keng turdagi mahsulotlarni taklif qiladi, shuning uchun «divanda o‘tirib xarid qilish» zamonaviy inson hayotining ajralmas qismiga aylandi. Ammo reklamadagi tovar surati har doim ham oxir-oqibat buyurtmachining qo‘liga yetib boradigan mahsulotga o‘xshamasligi mumkin.
Bunday hollarda ishlab chiqaruvchi xaridorlarning ishonchini qanday qilib yo‘qotmasligi mumkin, ayniqsa bu mijozlar eng yuqori sifatni kutayotgan jahon brendlariga tegishli maishiy texnikani sotishga taaluqli bo‘lsa? Internetda taklif qilinayotgan tovarlarga qanchalik ishonish mumkin?
Bugungi kunda raqamli markirovka marketpleyslarga bo‘lgan ishonchni oshirishning samarali vositasiga aylanmoqda. U takliflarning xilma-xilligida qiyinchiliksiz mo‘ljal olish va faqat sinalgan tovarlar va ishonchli sotuvchilar foydasiga tanlov qilish imkonini beradi.
Ayni paytda O‘zbekistonda 50 dan ortiq marketpleyslar faoliyat yuritmoqda, ularning 17 tasida maishiy texnika sotiladi. «Asl Belgisi» ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil uchun markirovkali texnika savdosi bo‘yicha yetakchi o‘rinlar mahalliy platformalarga tegishli - Uzum Market (138 412 dona), Alif Shop (210 174 dona) va Zood Mall (11 095 dona).
Onlayn platformalarda ishlab chiqaruvchi korxonalar, distribyutorlar, maishiy texnika importchilari, shuningdek, yakka tartibdagi tadbirkorlar o‘z mahsulotlarini namoyish etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 2 apreldagi «Maishiy texnika vositalarini majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to‘g‘risida»gi 148-son qaroriga muvofiq, marketpleysda ro‘yxatdan o‘tishda tadbirkorlar quyidagi qonunga rioya qilishlari shart: savdo xavfsizligini ta’minlash uchun faqat markirovkalangan maishiy texnika vositalarini sotish. Chakana savdo korxonasi majburiy tartibda sotish chog‘ida beriladigan chekda markirovka kodini aks ettirishi kerak.
Raqamli markirovka iste’molchilarga nafaqat kontrafaktdan himoyalanishga, balki ishonchli tovarlarni ishonch bilan tanlashga yordam beradi. U onlayn xaridlarni shaffof qiladi va soxta mahsulotlarni sotib olish xavfini kamaytiradi.
Mahsulotni sotib olishdan oldin uni qanday tekshirish kerak?
Xaridorlar «Asl Belgisi» (Android / iOS) mobil ilovasini yuklab olish orqali maishiy texnikani olish paytida haqiqiyligini tez va oson tekshirishlari mumkin. Uning funksiyasi juda oddiy: Data Matrix kodini skanerlash kerak va bu ishlab chiqaruvchi va mahsulotning o‘zi haqidagi barcha ma’lumotlarni o‘qish imkonini beradi. Data Matrix kodlari faqat asl mahsulotga qo‘llaniladi. Import haqida gapiradigan bo‘lsak, faqat mamlakatga qonuniy ravishda olib kirilgan mahsulotlarga qo‘llaniladi. Data Matrix kodini qalbakilashtirishning iloji yo‘q. Shuning uchun, agar kod o‘qilmasa yoki umuman qo‘llanilmagan bo‘lsa, bu bunday mahsulotni sotib olish va uning sifati haqida o‘ylanib qolishga sabab bo‘ladi.
Ta’kidlash joizki, «Asl Belgisi» mobil ilovasi jamoatchilik nazoratining samarali vositasi hamdir. Uning funksiyalari yordamida iste’molchi nafaqat maishiy texnika, balki dori vositalari, pivo va alkogol mahsulotlari, tamaki, shuningdek, shirin ichimliklar va suvning haqiqiyligini tekshirishi mumkin. Bu qonunga rioya qiluvchi ishlab chiqaruvchilarning huquqlarini himoya qilishga, bozorni «oqlashga» va sog‘lom raqobatni yaratishga yordam beradi.
Xavfsizlik - birinchi navbatda
Kontrafaktni sotib olmaslik uchun ehtiyot bo‘lish va xarid qilinayotgan mahsulotdagi markirovka kodiga e’tibor berish kerak, u dazmol yoki kir yuvish mashinasi bo‘lsin. Kodning yo‘qligi ehtiyot bo‘lish uchun sabab. Bu maishiy texnika noqonuniy olib kirilgani, sotuvchi esa qonunni buzganini anglatadi. Bunday holda, xarid qilishdan voz kechish va uni qaytarishni rasmiylashtirish yaxshiroqdir.
Onlayn xarid xavfsizligi nafaqat sotuvchining mas’uliyati, balki sizning ehtiyotkorligingiz hamdir. Uchta oddiy qadam - kodni skanerlash, ma’lumotni tekshirish va tasdiqlangan mahsulot foydasiga tanlov qilish - sizni moliyaviy yo‘qotishlardan asraydi va vaqtingizni tejaydi. Xaridni amalga oshirishga oqilona yondashuv xavflarni kamaytirishga va onlayn xaridni iloji boricha yoqimli qilishga yordam beradi.

Цифровая маркировка на маркетплейсах: как онлайн-шопинг становится безопаснее
Онлайн-шопинг поменял сознание потребителей, перестроил бизнес ретейлеров и предоставил возможность легко выходить на рынок локальным производителям и частным продавцам. Интернет-магазины предлагают широчайший ассортимент продукции, благодаря чему "покупки на диване" стали неотъемлемой частью жизни современного человека. Но не всегда рекламная картинка схожа с тем, какой товар в итоге поступает в руки заказчику.
Как производителю в таких случаях не потерять доверие покупателей, особенно если это касается продажи бытовой техники мировых брендов, от которой клиенты ждут высочайшего качества? Насколько потребителю можно доверять тому, что предлагают в интернете?
Надежная защита
Сегодня действенным инструментом повышения доверия к маркетплейсам становится цифровая маркировка. Она позволяет без труда ориентироваться в многообразии предложений и делать выбор только в пользу проверенных товаров и надежных продавцов.
В настоящий момент в Узбекистане работает более 50 маркетплейсов, 17 из них продают бытовую технику. Согласно данным системы маркировки Asl Belgisi за 2024 год, ведущие позиции по продажам маркированной техники принадлежат отечественным платформам – Uzum Market (138,4 тысячи продаж), Alif Shop (почти 210,2 тысячи) и Zood Mall (около 11,1 тысячи).
На онлайн-площадках свою продукцию выставляют предприятия-производители, дистрибьюторы, импортеры бытовой техники, а также индивидуальные предприниматели.
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 148 от 2 апреля 2022 года "О введении системы обязательной цифровой маркировки бытовой техники", при регистрации на маркетплейсе предприниматели обязаны соблюдать закон: продавать только маркированную бытовую технику для обеспечения безопасности торговли. Рознице в обязательном порядке необходимо отображать код маркировки в чеке, выдаваемом при продаже.
Цифровая маркировка помогает потребителям не только защищаться от контрафакта, но и уверенно выбирать надежные товары. Она делает онлайн-шопинг прозрачным и снижает риски приобретения фейковых товаров.
Как проверить товар перед покупкой?
Покупатели могут быстро и легко проверить подлинность бытовой техники при получении, скачав мобильное приложение Asl Belgisi (Android / iOS). Его функционал достаточно прост: необходимо отсканировать код DataMatrix, который выдаст всю информацию о производителе и самой продукции.
DataMatrix наносится только на оригинальную продукцию. Если говорить про импорт, то только на продукцию, легально ввезенную в страну. Подделать код невозможно. Поэтому, если код не читается или вообще не нанесен, это повод задуматься о покупке и качестве такого товара.
Отметим, что мобильное приложение Asl Belgisi – это еще и эффективный инструмент общественного контроля. При помощи его функций потребитель может проверить на подлинность не только бытовую технику, но и лекарства, пиво и алкогольную продукцию, табак, а также сладкие напитки и воду. Это помогает защитить права законопослушных производителей, "обелить" рынок и создать здоровую конкуренцию.
Безопасность – прежде всего
Чтобы не купить контрафакт, следует проявить внимательность и присмотреться к коду маркировки на приобретаемом товаре, будь это утюг или стиральная машина. Его отсутствие – повод насторожиться. Это означает, что бытовая техника произведена или ввезена нелегально, а продавец нарушил закон. В таком случае лучше воздержаться от покупки и оформить ее возврат.
Безопасность онлайн-шопинга – это не только ответственность продавца, но и ваша осмотрительность. Три простых шага – сканирование кода, проверка информации и выбор в пользу проверенного товара – уберегут вас от финансовых потерь и сэкономят время. Разумный подход к совершению покупки поможет минимизировать риски и сделать онлайн-шопинг максимально приятным.