Паркент туманида уч нафар вояга етмаган бола сув ҳавзасида чўкиб, вафот этганлиги ҳолати юзасидан терговга қадар текшириш ҳаракатлари ўтказилди
Текширишда мутасадди ташкилотлар томонидан "Паркентсой" каналидаги сув оқим бўйлаб ҳосил бўлган, чуқурлиги тахминан 2 метрни ташкил этган, 20*40 м2 ўлчамдаги сув ҳавзасида таъқиқловчи белгилар ўрнатилмаганлиги, аҳоли ўртасида тушунтириш ишлари олиб борилмаганлиги, ёхуд суъний ташкил топган сув ҳавзасини бартараф этиш чоралари кўрилмаганлиги аниқланди.
Иш бўйича исботланиши лозим бўлган барча ҳолатларни текшириш ҳамда бир қатор тергов ҳаракатлари ўтказиш лозимлигини инобатга олиб, Жиноят кодексининг 116 (Касб юзасидан ўз вазифаларини лозим даражада бажармаслик) ва 207 (Мансабга совуққонлик билан қараш) моддалари билан жиноят иши қўзғатилди.

В Паркентском районе Ташкентской области в искусственном водоеме утонули трое детей. Информацию об этом подтвердил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов.
По факту произошедшего проведена доследственная проверка. В ходе проверки выявлено, что на искусственно образованном водоёме глубиной около 2 метров, возникшем вдоль течения канала Паркентсой, не были установлены предупреждающие знаки, среди населения не проводилась разъяснительная работа, а также не были приняты меры по устранению опасного участка.
Учитывая необходимость установления всех обстоятельств и проведения ряда следственных действий, возбуждено уголовное дело по статьям 116 (ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей) и 207 (должностная халатность) Уголовного кодекса.
После завершения всех необходимых следственных действий будет принято законное процессуальное решение.