2022 йилда 7 та янги цемент ишлаб чиқариш заводи ишга туширилди
2022 йилда йиллик қуввати 6,8 млн. тоннага тенг 7 та янги цемент ишлаб чиқариш заводлари Андижон, Навоий, Наманган, Қашқадарё ва Фарғона вилоятларида ишга туширилди.
Бу ҳақда «Ўзсаноатқурилишматериаллари» уюшмаси ахборот хизмати раҳбари Жамшид Шерметов маълум қилди.
Қайд этилишича, 2022-2023 йилларда цемент ишлаб чиқариш бўйича амалга ошириладиган инвестицион лойиҳаларнинг манзилли рўйхатига кўра Андижон вилоятида 2 та, Жиззах вилоятида 1 та, Қашқадарё вилоятида 1 та, Навоий вилоятида 1 та, Наманган вилоятида 2 та, Самарқандда 2 та, Тошкент вилоятида 1 та, Фарғона вилоятида эса 2 та янги цемент заводлари барпо этиш режалаштирилган.
«Таҳлилларга эътибор қаратадиган бўлсак, 2016 йил якуни билан Республикамизда 8,6 млн тонна цемент ишлаб чиқарилган. 2021 йилда 14,2 млн тонна, 2022 йилда эса бу кўрсаткич 15,2 млн тоннани ташкил этиши кутилмоқда.
Шу жумладан, мамлакатимизда юқори маркали цемент ишлаб чиқаришга ҳам алоҳида эътибор қаратилган бўлиб, ҳозирги кунда саноат корхоналарида 5 млн тоннадан ортиқ юқори маркали цемент ишлаб чиқариш имконияти мавжуд», – дейди Жамшид Шерметов.
Маълум қилинишича, ҳозирги кунда республика бўйича цемент ишлаб чиқариш қувватлари 27,1 млн.тоннани ташкил этади.
2022 йилнинг ўтган 10 ой даврида 9,5 млн. долларлик цeмeнт экспорт қилиниб (импорт ҳажми 1,9 млн тонна), биржа савдолари орқали 6 млн 37 минг тонна цемент сотилиши таъминланган.
Шунингдек, жорий йил 1-чорагида табиий газ танқислиги кузатилгани боис ушбу даврда 1,8 млн тонна цемент ишлаб чиқарилмагани айтилди.

В 2022 году в Узбекистане запущено 7 цементных заводов
В 2022 году в Андижанской, Навоийской, Наманганской, Кашкадарьинской и Ферганской областях запущено 7 новых цементных заводов общей годовой мощностью 6,8 млн тонн. Об этом сообщил пресс-секретарь Ассоциации «Успромстройматериалы» Жамшид Шерметов.
Отмечалось, что согласно целевому списку инвестиционных проектов по производству цемента в 2022-2023 годах в Андижанской области запланировано строительство 2 цементных заводов, Джизакской области - 1, Кашкадарьинской области - 1, Навоийской области - 1, Наманганской области - 2, Самаркандской области - 2, Ташкентской области - 1, Ферганской области - 2.
Если по итогам 2016 года в республике было произведено 8,6 млн тонн цемента, то в 2021 году этот показатель увеличился до 14,2 млн тонн, а в 2022 году ожидается увеличение до 15,2 млн.
По словам Шерметова, в настоящее время мощности производства цемента по всей республике составляют 27,1 млн тонн.
За прошедшие 10 месяцев текущего года был осуществлен экспорт цемента на 9,5 млн долларов (импорт - 1,9 млн тонн), через биржевые торги было реализовано 6 млн 37 тысяч тонн цемента.
При этом в первом квартале текущего года из-за нехватки природного газа заводы не смогли произвести 1,8 млн тонн цемента.