Huawei рақамли трансформацияни тезлаштириш учун Ўзбекистондаги ҳамкорлик экотизимини мустаҳкамлайди
2023 йил 24 август куни Huawei компанияси ҳамкорлари CA Distribution ва Marvel Uzbekistan билан ҳамкорликда Partner Summit 2023 ни ўтказди. Ҳар йили ўтказилувчи тадбир АКТ соҳасидаги глобал ва маҳаллий тенденцияларни, ҳамкорлик бизнесини ривожлантириш истиқболлари, Huawei технологик ечимлари ва Ўзбекистоннинг рақамли трансформациясини жадаллаштириш учун уларни қўллаш имкониятларини муҳокама қилиш мақсадида Huawei Enterprise’нинг Ўзбекистондаги тизим интеграторлари ва дистрибюторлик ҳамкорларини бирлаштиради.
«Grow Together, Win the Future» шиори остида ўтказилган ҳамкорлик саммити қўшма рақамли лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида маҳаллий IT бозори иштирокчилари билан ўзаро ҳамкорлик қилиш учун анъанавий платформага айланди. Тадбирда Huawei корпоратив бўлимининг юқори мартабали раҳбарлари янги маҳсулот ва технологиялар, кенгроқ соҳа йўналишлари ҳамда маҳаллий ҳамкорлар учун бизнес имкониятлари ҳақида умумий маълумот бериб ўтди. Саммит иштирокчилари IT-менежерлари ва мутахассислари, муҳандислар, менежерлар ва АКТ инфратузилмасини қуриш билан шуғулланувчи ихтисослашган компаниялар эгаларидан иборат эди. Тадбирда мамлакатимизда рақамли кадрлар тайёрлашда ҳамкор бўлган олий таълим муассасалари вакиллари ҳам иштирок этди.
Huawei компаниясининг Ўзбекистондаги бош директори Чен Цзякай ўзининг нутқида компаниянинг мамлакатда қулай экотизим яратиш борасидаги ютуқлари ва бизнесни ривожлантириш режалари ҳақида гапириб берди. «Рақамли инфратузилмага инновацияларни жорий этиш, илмий-тадқиқот ва ишланмаларга узлуксиз сармоя киритиш, шунингдек, таълим соҳасини қўллаб-қувватлаш Ўзбекистондаги мижозлар ва ҳамкорлар билан АКТ технологияларини турли соҳалар билан чуқур интеграция қилиш учун яқин ҳамкорлик қилиш имконини беради. Бизнинг мақсадимиз рақамлаштиришни жадаллаштириш, рақамли иқтисодиётни рағбатлантириш ва биргаликда ҳаётнинг барча қатламлари учун янги қиймат яратишдир», — деди Чен Цзякай.
Саммитнинг асосий мавзуларидан бири рақамли трансформациянинг давлат хизматларининг одамларга эътиборини оширишга таъсири бўлди. Huawei EBG Глобал бўлимининг давлат сектори ечимлари бўйича бош илмий мутахассиси жаноб Хун Ен Кох хорижий мамлакатларда рақамли стратегияларни амалга оширишнинг муваффақиятли мисолларини тақдим этди, шунингдек, БМТнинг электрон ҳукуматни ривожлантириш бўйича глобал рейтингида (69-ўрин) ўринлар ортганини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистоннинг сўнгги йилларда электрон ҳукумат қуриш борасида эришган ютуқларини қайд этди. Унинг таъкидлашича, рақамли трансформация муваффақиятига тўғри олиб борилган сиёсат, иқтисодий шароитлар, рақамли технологиялардан фойдаланиш ва рақамли саводхонлик каби соҳаларда мамлакатдан мамлакатга фарқ қилувчи кўплаб муҳим омиллар таъсир кўрсатади. Булутли ҳисоблаш, сунъий интеллект, катта маълумотларни сақлаш ва қайта ишлаш тизимлари, маълумотларни узатишнинг илғор технологиялари асосида маҳаллий «технологик экотизим»ни барпо этиш ҳам ҳал қилувчи аҳамиятга эга.
Тадбирда Huawei компаниясига 3 йилдан буён ҳамкор бўлиб келган Marvel Uzbekistan компанияси бош менежери Андрей Пак сўзга чиқди. У ҳамкорлик давомида Ўзбекистон бозорининг турли тармоқларида, шунингдек, Мўғулистон, Марказий Осиё ва Кавказ мамлакатларида қатор лойиҳалар амалга оширилганини таъкидлади. «Huawei билан биргаликда биз жадал инновациялар жараёни билан шуғулланмоқдамиз. Бир қарашда, бу жараёнларда турли экотизим иштирокчиларининг иштироки оддий одамга сезилмаслиги мумкин, бироқ компанияларимиз ўртасидаги ўзаро ёрдам жамиятнинг кундалик муаммоларини ҳал этиш учун Ўзбекистон бозорига энг янги технологияларни илгари суриш жараёнини йўлга қўйиш имконини беради» – дея таъкидлаб ўтди.
CA Distribution директори Михаил Циплаков ўз нутқида компаниянинг келгуси йиллардаги устувор йўналиши барча соҳаларда ўз ҳамкорларини – pre-sales ва post sales гуруҳларини техник қўллаб-қувватлаш, қўшма маркетинг тадбирлари ва дастурлари, ҳамкор ходимлар, мижозлар, шунингдек, ёш мутахассислар, энг янги маҳсулотлар учун кўргазмали намуналар мавжудлигини кенгайтириш, тезкор етказиб бериш учун омборларда энг кўп талаб қилинадиган ва муҳим ускуналар мавжудлигини қўллаб-қувватлаш ҳажмини ошириш ҳақида сўзлаб ўтди. «Биз ҳали ҳам соҳа мутахассисларининг техник тайёргарлиги даражасини асосий вазифа деб биламиз, биз ҳамкорларимиз билан келгуси йилларда бу соҳага кўп вақт ва ресурсларни ажратамиз», — дея қўшимча қилди Михаил Циплаков.
Бугунги кунда Huawei бутун дунё бўйлаб 30 000 дан ортиқ корпоратив ҳамкорлар, жумладан савдо ҳамкорлари, ечим бўйича ҳамкорлар, хизмат кўрсатиш операциялари бўйича ҳамкорлар, истеъдодлар альянслари, сармоявий ва молиялаштириш бўйича ҳамкорлар, саноат ташкилотлари ва саноат ҳамкорлари билан алоқаларни давом эттиради. Бутун жаҳон бозорида Huawei қулай экотизимни яратиш учун ҳамкорларни ривожлантириш, етиштириш, рағбатлантириш ва қўллаб-қувватлаш дастурларига сармоя киритишда давом этмоқда.
Шунингдек, компания Seeds for the Future ташаббуси орқали маҳаллий рақамли технологиялар истеъдодларини ривожлантиришга, маҳаллий университетлар билан таълим лойиҳаларини амалга оширишга, АКТ танловларини ўтказишга ва АКТ Академиялари негизида кадрлар тайёрлашга катта эътибор қаратмоқда. Шундай қилиб, жорий йилнинг сентябрь ойида Seeds for the Future 2023 йиллик таълим лойиҳаси бошланади, унда Ўзбекистоннинг 7 та олий ўқув юртидан 15 нафар талаба иштирок этиши кутилмоқда. Лойиҳа Huawei компаниясининг Яқин Шарқ ва Марказий Осиё бўйича минтақавий ваколатхонаси кўмагида Қатар пойтахти Доҳа шаҳрида ўтказилади.

Huawei укрепляет партнерскую экосистему в Узбекистане для ускорения цифровой трансформации
24 августа 2023 года компания Huawei совместно с партнерами CA Distribution и Marvel Uzbekistan провела Partner Summit 2023. На ежегодной основе мероприятие объединяет системных интеграторов и партнеров-дистрибьютеров Huawei Enterprise в Узбекистане для обсуждения глобальных и локальных тенденций в сфере ИКТ, перспектив развития партнерского бизнеса, технологических решений Huawei и возможностей их применения  для ускорения цифровой трансформации Узбекистана.
Партнерский саммит, прошедший под девизом Grow Together, Win the Future (Совместный рост, Победы в будущем), стал традиционной площадкой для взаимодействия с локальными игроками ИТ-рынка с целью реализации совместных цифровых проектов. На мероприятии старшие руководители корпоративного подразделения Huawei сделали обзор новейших продуктов и технологий, более широких отраслевых тенденций и перспектив бизнеса для местных партнеров. Участниками саммита стали руководители и специалисты по информационным технологиям, инженеры, управляющие и владельцы профильных компаний, занимающиеся построением ИКТ-инфраструктуры. Представители высших образовательных учреждений, будучи партнерами по подготовке цифровых кадров в стране, также приняли участие в мероприятии.
В своей вступительной речи Генеральный Директор Huawei в Узбекистане Чэнь Цзякай рассказал о достижениях компании в построении благоприятной экосистемы и планах развития бизнеса в стране. «Внедрение инноваций в цифровую инфраструктуру, постоянные инвестиции в исследования и разработки, а также в поддержку образовательной сферы позволяют нам тесно сотрудничать с клиентами и партнерами в Узбекистане для глубокой интеграции ИКТ-технологий с различными отраслями. Наша цель – ускорить цифровизацию, стимулировать цифровую экономику и вместе создавать новые ценности для всех сфер жизни», - отметил Чэнь Цзякай.
Одной из основных тем саммита стало влияние цифровой трансформации на повышение ориентированности государственных услуг на людей. Главный Научный Специалист по решениям для государственного сектора глобального подразделения Huawei EBG г-н Хун Ен Кох представил успешные примеры реализации цифровых стратегий зарубежных стран, а также отметил достижения Узбекистана в построении цифрового государства за последние годы с учетом повышения позиций в глобальном рейтинге развития электронного правительства ООН. Он подчеркнул, что на успех цифровой трансформации влияет множество важнейших факторов, которые различаются от страны к стране в таких областях, как политика, экономические условия, доступ к цифровым технологиям и цифровая грамотность. Построение местной «технологической экосистемы» на базе облачных вычислений, Искусственного Интеллекта, систем хранения и обработки больших данных, передовых технологий передачи данных также имеет решающее значение.
На мероприятии выступил Андрей Пак, Генеральный Менеджер компании Marvel Uzbekistan, которая является партнером компании Huawei уже 3 года. Он подчеркнул, что за время  сотрудничества был реализован ряд проектов в различных отраслях рынка Узбекистана, а также в Монголии и других странах Центральной Азии и Закавказья. «Совместно с компанией Huawei мы участвуем в активном процессе внедрения инноваций. На первый взгляд обычному человеку может быть не заметно участие различных игроков экосистемы в этих процессах, но, взаимная поддержка между нашими компаниями позволяет налаживать процесс продвижения новейших технологий на рынок Узбекистана для решений повседневных задач общества», - отметил Андрей Пак.
Михаил Цыплаков, Директор CA Distribution, в своём выступлении поделился, что компания ставит своим приоритетом на ближайшие годы увеличение объема поддержки своих партнёров по всем направлениям - техническая поддержка pre-sales и post sales команд, поддержка в реализации совместных маркетинговых активностей и программ, комплексное обучение по профильным технологиям сотрудников партнеров, заказчиков, а также молодых специалистов страны, расширение доступности демонстрационных образцов по новейшим продуктам, наличие на складах самого востребованного и критического оборудования для быстрых поставок. «Главным вызовом мы все еще считаем уровень технической подготовки специалистов в отрасли, этому направлению мы будем уделять много времени и ресурсов в ближайшие годы совместно с нашими партнерами», - добавил Михаил Цыплаков.
На сегодняшний день компания Huawei поддерживает отношения с более чем 30 000 корпоративных партнеров по всему миру, включая партнеров по продажам, партнеров по решениям, партнеров по сервисным операциям, альянсы талантов, партнеров по инвестициям и финансированию, отраслевые организации и партнеров в промышленности. По всему глобальному рынку компания Huawei продолжает инвестировать в развитие, культивирование, мотивацию и программы поддержки партнеров с целью создания благоприятной работы экосистемы.
Также компания делает большой упор на развитие местных цифровых талантов в рамках своей инициативы Seeds for the Future, реализуя образовательные проекты совместно с местными ВУЗами, проводя ИКТ соревнования и занимаясь подготовкой кадров на базе ИКТ Академий. Так, в сентябре этого года стартует ежегодный образовательный проект Seeds for the Future 2023, участниками которого стали 15 студентов из 7 ВУЗов Узбекистана. Проект будет проведен в городе Доха, Катар, при поддержке регионального офиса Huawei по странам Ближнего Востока и Центральной Азии.