«Мираки» сайёҳлик марказидаги замонавий дор йўли савдога қўйилди
«Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки» АЖ томонидан Қашқадарё вилояти Шаҳрисабз туманидаги «Хисорак» сув омбори ёнидаги «Мираки» сайёҳлик марказида узунлиги 2 084 метр бўлган замонавий «Мираки» дор йўли савдога қўйилмоқда.
Дор йўли учун ускуналар дунёга машҳур «Doppelmayr Seilbahnen GmbH» (Австрия) компанияси томонидан ишлаб чиқарилган.
Йўловчиларни ташиш 8 ўринли 20 та Carvatech кабиналари орқали амалга оширилади. Ўтказиш имконияти соатига 660 тагача йўловчини ташкил этади (бир томонга).
Дор йўли 7 та таянчда жойлашган. Пастки станция денгиз сатҳидан 997 метр баландликда, юқори станция денгиз сатҳидан 1 349 метр баландликда жойлашган. Баландликлар фарқи 352 метрни ташкил этади
Пастки станцияда дор йўли ҳаракат механизми, лифт, эсдалик совғалар дўкони, кафе, тез тиббий ёрдам пункти, она ва бола хонаси, банкомат, автотураргоҳ, электр транспорт воситаларини қувватлантириш шохобчаси мавжуд.
Юқори станцияда кафе, болалар майдончаси, томоша ва селфи зоналари мавжуд.
Ер участкасининг умумий майдони 1,9 гектар.
Объектни сотиш шартлари:
Бошланғич баҳоси: 158 200 000 000,0 (Бир юз эллик саккиз миллиард икки юз миллион) сўм.
Тўлов шартлари: 30% дастлабки тўлов, қолган 70% харид шартномаси имзолангандан кундан бошлаб 3 ой ичида тўланади. Зарур ҳолларда инвестор «Ўзмиллийбанк»дан мулк қийматининг 70 фоизини қоплаш учун кредит олиши мумкин.
E-аукцион электрон савдо майдончасида онлайн савдоларни ўтказиш санаси: 2025 йил 30 октябрь (https://e-auksion.uz/lot-view?lot_id=18546914).
Қўшимча маълумот олиш ёки учрашув ташкил этиш учун «NBU Invest Group» АЖга қуйидаги манзил бўйича мурожаат қилишингиз мумкин: Тошкент ш., Миробод тумани, 95 Я. Ғуломов кўчаси (8-қават).

АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» реализует объект – современная канатная дорога «Miraki» протяженностью 2084 метра на территории вблизи водохранилища «Хисорак» в туристском центре «Мираки» Шахрисабзского района Кашкадарьинской области.
Оборудование для канатной дороги произведено всемирно известной компанией «Doppelmayr Seilbahnen GmbH» (Австрия).
Пассажирские перевозки будут осуществляться 8-местными кабинами Carvatech в количестве 20 шт. Пропускная способность составляет до 660 человек в час (в одну сторону).
Канатная дорога расположена на 7 опорах. Высота расположения нижней станции – 997 м (над уровнем моря), а верхней станции – 1349 м, разница высот составляет 352 м.
На нижней станции расположены двигательный механизм, лифт, сувенирный магазин, кафе, медпункт, комната матери и ребёнка, банкомат, автопарковка, зарядная станция для электромобилей.
На верхней станции расположены кафе, детская игровая площадка, смотровые и селфи-зоны.
Общая площадь земельного участка составляет 1,9 гектара.
Условия реализации объекта:
Стартовая стоимость – 158 200 000 000,0 (Сто пятьдесят восемь миллиардов двести миллионов) сум.
Условия оплаты – Аванс 30%, а остальные 70% в течение 3 месяцев со дня подписания договора купли-продажи. При необходимости, инвестору может быть выделен кредит со стороны Узнацбанка для оплаты 70% стоимости объекта.
Дата проведения онлайн-торгов на электронной торговой платформе E-auksion: 30 октября 2025 г. (https://e-auksion.uz/lot-view?lot_id=18546914).
Для получения более подробной информации или организации встречи просим обращаться в АО «NBU Invest Group» по адресу: г. Ташкент, Мирабадский район, ул. Я. Гулямова, 95 (8-й этаж) или по телефону: +998 78 148-26-58.