Нетаняху: Исроил қўшинлари Ливанни тарк этмайди
Ynet нашрининг манбаларига таяниб хабар беришича, Нетаняху АҚШ ва Эрон ўртасида муҳокама қилинаётган ўт очишни тўхтатиш келишувига қарамасдан, Исроил армияси Ливандаги ҳозирги позицияларини сақлаб қолишини айтган.
Унинг таъкидлашича, ЦАХАЛ «Ҳизбуллоҳ»дан келиши мумкин бўлган таҳдидларнинг олдини олиш мақсадида операцияларни давом эттиради. Шунингдек, гуруҳ инфратузилмасини йўқ қилиш ва Исроилга қарши ҳар қандай ҳужумга жавоб қайтариш амалиёти ҳам тўхтатилмайди.
Нашр маълумотларига кўра, Нетаняхунинг мазкур позицияси мамлакат ҳукумати томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланган.
Аввалроқ Покистон бош вазири Шаҳбоз Шариф АҚШ ва Эрон ўртасида дастлабки келишувга эришилганини маълум қилган эди. Унга кўра, томонлар барча фронтларда, жумладан Ливанда ҳам ҳарбий ҳаракатларни тўхтатиш бўйича меморандумни 19 июн куни Швейцарияда имзолаши кутилмоқда.

Нетаньяху заявил Трампу, что не выведет войска из Ливана
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил президенту США Дональду Трампу, что Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) не покинет территорию Ливана, несмотря на соглашение о прекращении боевых действий между США и Ираном, сообщает в понедельник Ynet со ссылкой на источники.
"Нетаньяху пояснил, что ЦАХАЛ останется на своих текущих позициях в Ливане и продолжит операции, чтобы препятствовать угрозам со стороны "Хезболлы", - пишет портал.
В частности, по словам премьера, израильские военные продолжат уничтожать инфраструктуру группировки и отвечать на любые удары по Израилю.
Ynet отмечает, что Нетаньяху получил полную поддержку кабинета министров по вопросу Ливана.
Ранее премьер Пакистана Шахбаз Шариф заявил, что США и Ирана достигли соглашения, предусматривающего прекращение боевых действий, они подпишут меморандум о взаимопонимании 19 июня в Швейцарии.
По его словам, обе стороны заявили о немедленном прекращении боевых операций на всех фронтах, в том числе в Ливане.