Ногиронликни электрон тарзда белгилаш тартиби йўлга қўйилади
Президентнинг жорий йил 16 июл куни имзоланган ПҚ-257-сон қарори билан ногиронликни белгилаш тизими такомиллаштирилмоқда.
Қарорга кўра, Ногиронликни белгилашнинг қуйидаги тартиби жорий этилади:
- 2024 йил 1 сентябрдан Тошкент шаҳри ва Навоий вилоятининг туман (шаҳар)ларида босқичма-босқич эксперимент тариқасида, 2025 йил 1 сентябргача республиканинг қолган ҳудудларида:
- фуқароларга ногиронликни белгилаш бўйича ЯИДХП (my.gov.uz), «Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари ёки ижтимоий ходимлар орқали оилавий шифокорларга мурожаат қилиш имконияти яратилади;
- тиббий-ижтимоий экспертиза комиссияси (ТИЭК) кўриги учун фуқароларнинг тиббий ҳужжатларини йўллаш оилавий шифокорлар томонидан электрон тарзда амалга оширилади;
- «Инсон» марказлари ходимлари томонидан 18 ёш ва ундан катта шахсларнинг функционаллигини баҳолаш тартиби жорий этилади. Бунда баҳолаш натижалари 2025 йил 1 сентябргача ногиронликни белгилаш учун асос ҳисобланмайди;
- шахс соғлиғининг ҳолатига кўра «Инсон» марказларига бориш имконига эга бўлмаганда соғлиғининг ҳолати ва функционалликни баҳолаш шахснинг уйида ёки даволанишда бўлган стационарда ўтказилади;
- 2024 йил 1 октябрдан ихтисослаштирилган (психиатрия, фтизиатрия ва пульмонология, педиатрия) ТИЭКлар томонидан ногиронликни белгилаш тартиби бекор қилиниб, ногиронлик туманлараро ва туман (шаҳар) ТИЭКлар томонидан белгиланади.
Шунингдек, 2025 йил 1 апрелдан:
- фуқароларни ТИЭК кўригига йўллаш учун лозим бўлган амалдаги даволаниш муддатлари бўйича талаб бекор қилинади ҳамда ҳар бир касалликнинг кечиши ва туридан келиб чиқиб алоҳида белгиланади;
- ТИЭК томонидан касбга, спортга ва таълимга тавсия бериш тартиби бекор қилинади;
- ТИЭКнинг вақтинча меҳнатга лаёқатсизлик варақасининг муддатини узайтириш ҳамда махсус жиҳозланган транспорт воситасини бошқариш лаёқатини белгилашга оид функциялари давлат тиббиёт муассасаларига ўтказилиши орқали тугатилади;
- 18 ёшдан катта шахсларга ногиронликни белгилашда ногиронликнинг муддати, сабаби, тиббий реабилитация тадбирлари, шунингдек, протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситаларига муҳтожлигига оид маълумотлар «Ягона миллий ижтимоий ҳимоя» ахборот тизимида шакллантирилади.
2025 йил 1 сентябрдан туманлараро ва туман (шаҳар) ТИЭКлар томонидан фақат тиббий ҳужжатларга асосан ногиронликни белгилаш тартиби бекор қилиниб, ногиронликни шахс соғлиғининг ҳолати ва функционалликни баҳолаш натижаларидан келиб чиқиб электрон тарзда белгилаш тартиби йўлга қўйилади.

В Узбекистане внедрят электронный порядок установления инвалидности
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по совершенствованию системы установления инвалидности».
Согласно постановлению, будет внедрен порядок установления инвалидности, в соответствии с которым:
- поэтапно в порядке эксперимента с 1 сентября 2024 года – в городе Ташкенте и в районах (городах) Навоийской области, до 1 сентября 2025 года – в остальных регионах республики:
- для граждан будет создана возможность обращения к семейным врачам по установлению инвалидности посредством ЕПИГУ (my.gov.uz), центров социальных услуг «Инсон» или социальных работников;
- отправка медицинских документов граждан для освидетельствования в медико-социальных экспертных комиссиях (МСЭК) будет осуществляться семейными врачами в электронной форме;
- будет внедрен порядок оценки функциональности лиц в возрасте 18 лет и старше работниками центров социальных услуг «Инсон». При этом, до 1 сентября 2025 года результаты оценки не будут признаваться основанием для установления инвалидности;
- при невозможности личной явки лиц в центры «Инсон» по состоянию здоровья, оценка состояния их здоровья и функциональности будет проводиться на дому или в стационаре по месту их лечения;
С 1 октября 2024 года будет отменен порядок установления инвалидности специализированными (психиатрическими, фтизиатрическими и пульмонологическими, педиатрическими) МСЭК, установление инвалидности будет осуществляться межрайонными и районными (городскими) МСЭК.
Также согласно документу, с 1 апреля 2025 года:
- требование по действующим срокам лечения, необходимого для направления граждан на освидетельствование в МСЭК, будет отменено, оно будет устанавливаться отдельно исходя из протекания и вида каждого заболевания;
- порядок выдачи МСЭК рекомендаций по профессии, спорту и обучению будет отменен;
- функции МСЭК по продлению срока листка временной нетрудоспособности и определению пригодности к управлению специально оборудованным транспортным средством будут упразднены путем их передачи государственным медицинским учреждениям;
- при установлении инвалидности лицам старше 18 лет сведения о сроке и причинах инвалидности, медико-реабилитационных мероприятиях, нуждаемости в протезно-ортопедических изделиях и технических средствах реабилитации будут формироваться в информационной системе «Единая национальная социальная защита» исходя из характера клинико-функциональных нарушений лица.
С 1 сентября 2025 года порядок установления инвалидности межрайонными и районными (городскими) МСЭК исключительно на основании медицинских документов будет отменен, и будет внедрен порядок установления инвалидности исходя из состояния здоровья и результатов оценки функциональности лиц в электронной форме.