Президент 83 миллион долларга қурилган «ҳаво дарвозаси»ни кўздан кечирди (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрига етиб борди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.
Давлатимиз раҳбари Самарқанд халқаро аэропортида яратилаётган шароитларни кўздан кечирди.
Маълумки, бу «ҳаво дарвозаси» қарийб 83 миллион долларлик лойиҳа эвазига янгидан қурилмоқда. Ўтган йили учиш-қўниш йўлаги қайта қурилган эди. Бугунги кунда янги терминал тўлиқ тикланиб, пардозлаш ишлари олиб борилмоқда. Йўл, автотураргоҳ ва ёритиш устунлари барпо этилмоқда.
Мирзо Улуғбекнинг буюк мероси Самарқанднинг тимсолига айланган. Шу боис янги аэропорт биноси аллома бобомизнинг «Зижи жадиди Кўрагоний» китоби шаклида барпо этилган. Терминалнинг эни 175, баландлиги 25 метр. Бир соатда 800 нафар йўловчига хизмат кўрсатиш қувватига эга бўлади.
Аэропортда «очиқ осмон» режими қўлланилади, карго хизмати ҳам йўлга қўйилади. Янги терминал келгуси ойда фойдаланишга топширилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраля прибыл в город Самарканд. Глава государства ознакомился с условиями, создаваемыми в международном аэропорту Самарканда.
Воздушная гавань города реконструируется в рамках проекта стоимостью почти 83 миллиона долларов. В прошлом году была заново отстроена взлетно-посадочная полоса. Завершено возведение нового терминала, в нем ведутся отделочные работы. Строятся дорожная инфраструктура, автостоянка и осветительная система.
Имя и деятельность великого ученого Мирзо Улугбека тесно связаны с Самаркандом. Поэтому здание терминала выполнено в виде раскрытой книги, символизирующей главный труд нашего предка «Зижи жадиди Курагоний» («Новая астрономическая таблица Курагони»). Ширина терминала - 175 метров, высота - 25 метров. Он способен обслуживать 800 пассажиров в час.
Аэропорт будет работать в режиме «окрытого неба», а также обслуживать грузоперевозки. Новый терминал будет сдан в эксплуатацию в следующем месяце.