Президент Шавкат Мирзиёев 14 май куни Тошкент шаҳрида режалаштирилган реновация ва инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 24 декабрдаги қарори билан Тошкент шаҳрининг 2045 йилгача бўлган даврга мўлжалланган бош режаси тасдиқланган эди. Бош режага кўра, пойтахтимиз ҳудуди 3 та – консервация, реконструкция ва реновация зоналарига ажратилган.
Жумладан, реновация зонасига эски, кам қаватли уйлар, шаҳарсозлик ва зилзилабардошлилик талабларига жавоб бермайдиган бинолар киритилган. Улар босқичма-босқич бартараф этилиб, бўшатилган ҳудуд замонавий лойиҳалар асосида қайтадан қурилиши кўзда тутилган.
Тақдимотда шу борадаги режалар ҳақида ахборот берилди.
Қайд этилганидек, Бош режада 300 дан ортиқ реновация манзили белгиланган. 2025-2026 йилларга мўлжалланган биринчи босқичда 65 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Бу орқали мазкур ҳудудлар фунционал жиҳатдан бойитилади, аҳоли учун шароитлар яхшиланади, атроф ободонлаштирилади. Натижада эски ва замонавий мавзелар орасидаги тафовут босқичма-босқич қисқартириб борилади ҳамда улар ўзаро уйғунлаштирилади. Бинолар кам майдонда қурилиб, мавжуд дарахтлар сақлаб қолинади, янги яшил ҳудудлар барпо этилади.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳаларнинг шаҳар архитектураси ва инфратузилмасига мослигини чуқур ўрганиш, геологик ва сейсмик таҳлиллар асосида хавфсизлик жиҳатидан такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Турар жойлар мактаб-боғча каби ижтимоий муассасалар, дам олиш шароитлари билан ҳамоҳанг бўлиши зарурлигини таъкидлади.
Шаҳарнинг “ўпкаси” дарахтзорлар бўлса, ариқ ва каналлар унинг “қон томири”. Президентимиз кўрсатмаси билан, янги бош режада бу масалаларга алоҳида эътибор қаратилган. Жумладан, Тошкент шаҳри ва унинг атрофидаги яшил ҳудудларни 3 карра кўпайтириб, 25 минг гектарга етказиш мақсад қилинган. Бу, ўз навбатида, сув йўлларини яхшилашни талаб этади.
Тақдимотда шаҳар ирригация ва дренаж тармоқларининг янги бош режа билан уйғунлаштирилган тизими ҳам кўриб чиқилди.
Унга кўра, 2030 йилгача 100 километр каналлар реконструкция қилиниб, атрофида сайилгоҳлар ташкил этилади.
Туркиянинг “Su-yapi engineering and consulting” компанияси билан бирга дренаж тармоқларидаги муаммолар ўрганилган. Аэрофото, геодезия ва ёғингарчилик таҳлили асосида бу тармоқларни янгилаш бўйича мастер-режа ишлаб чиқилган. Ўтган йили 45 та сув тошқини ҳудудлари бартараф этилган. Бу йил яна 34 та жойда шундай ишлар бажарилади.
Президентимиз бу ишларни давом эттириб, қамровини янада ошириш, шу йўналишда мутахассислар тайёрлаш зарурлигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарига Тошкент шаҳрида инвестиция лойиҳаларининг ҳолати ҳақида ҳам ахборот берилди.
Пойтахтимизда умумий қиймати 25 миллиард долларлик 717 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилган. Жорий йилда шундан 7 миллиард 500 миллион доллари ўзлаштирилиб, 265 та лойиҳа ишга туширилиши кўзда тутилган. Буларнинг натижасида турар жойлар, савдо ва кўнгилочар мажмуалар қурилиб, саноат корхоналари ташкил этилади ва минглаб иш ўринлари очилади.

Согласно постановлению Кабинета Министров от 24 декабря 2024 года был утвержден генеральный план столицы Узбекистана до 2045 года. В соответствии с этим документом территория города разделена на три зоны — консервации, реконструкции и реновации.
В зону реновации включены старые малоэтажные дома и здания, не отвечающие современным требованиям градостроительства и сейсмостойкости. Предусматривается поэтапная замена таких сооружений современными жилыми и инфраструктурными комплексами.
На презентации была представлена информация о предстоящих шагах в данном направлении. Отмечено, что генеральным планом предусмотрено свыше 300 участков для реновации. В рамках первого этапа, рассчитанного на 2025–2026 годы, планируется реализация 65 проектов. Это позволит улучшить функциональность соответствующих территорий, создать благоприятные условия для жителей и благоустроить окружающую среду. В результате различия между устаревшими и современными кварталами постепенно сократятся, обеспечив их гармоничное соседство. Застройка будет осуществляться с сохранением существующих деревьев и созданием новых зеленых зон.
Глава государства указал на необходимость всестороннего изучения соответствия этих проектов архитектурному облику и инфраструктуре города, а также на обеспечение их безопасности на основе геологических и сейсмических исследований. Он подчеркнул, что жилые дома должны быть увязаны с объектами социальной инфраструктуры — такими как школы, детские сады и зоны отдыха.
Как отметил Президент, зеленые насаждения — это «легкие» города, а арыки и каналы — его «кровеносная система». В связи с этим в новом генплане вопросам озеленения и водоотведения уделено особое внимание. В частности, предусмотрено увеличение в три раза площади зеленых зон Ташкента и его пригородов – до 25 тысяч гектаров. Это, в свою очередь, требует улучшения ирригационных сетей.
В ходе презентации также была рассмотрена система ирригации и дренажа, согласованная с новым генеральным планом. До 2030 года планируется реконструировать 100 километров каналов и обустроить вдоль них прогулочные зоны.
Совместно с турецкой компанией «Su-Yapi Engineering and Consulting» проведены исследования проблем в дренажной системе. На основе аэрофотосъемки, геодезических данных и анализа осадков была разработан мастер-план ее модернизации. В прошлом году были устранены 45 зон возможных подтоплений, в текущем году такие мероприятия охватят еще 34 участка.
Президент подчеркнул необходимость продолжения этой работы, расширения охвата и подготовки специалистов в данном направлении.
Также была представлена информация о состоянии реализации инвестиционных проектов в городе. В Ташкенте сформировано 717 инвестиционных проектов на общую сумму 25 миллиардов долларов. В текущем году планируется освоить 7,5 миллиарда долларов и запустить 265 проектов. В рамках их реализации будут построены жилые комплексы, торгово-развлекательные центры, а также организованы новые промышленные предприятия и тысячи рабочих мест.