Тошкентда 15 ёшли қиз билан жинсий алоқа қилган талабага ҳукм ўқилди
Тошкентда 15 ёшли қиз билан жинсий алоқа қилган йигитга 3 йил озодликни чеклаш жазоси тайинланди. Бу ҳақда Тошкент шаҳар судлари матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, воқеа ўтган йилнинг кузида юз берган. Жиноят ишлари бўйича Чилонзор туман судининг 2023 йил 13 апрелдаги ҳукми билан 20 ёшли йигит Ш.Х. вояга етмаган қиз —  2007 йилда туғилган Д.Ш.га нисбатан Жиноят кодексининг 128-моддаси (16 ёшга тўлмаган шахс билан жинсий алоқа қилиш) 1-қисмида назарда тутилган жиноий ҳаракатларни содир этганликда айбли деб топилиб, 3 йил озодликни чеклаш жазоси тайинланган.
Бундан ташқари унга қуйидаги тақиқлар юклатилган:
• кафе, бар, ресторан ва бошқа кўнгилочар жойларга бормаслик;
• оммавий ва бошқа тадбирлар ўтказишда иштирок этмаслик;
• маҳкумларни назорат қилувчи органнинг розилигисиз яшаш жойини ўзгартирмаслик ҳамда Тошкент шаҳри ҳудудидан ташқарига чиқмаслик;
• жабрланувчи Д.Ш. билан кўришмаслик ва ҳар қандай усулда у билан суҳбатлашмаслик;
• алкоголи ичимликлар истеъмол қилмаслик каби қўшимча тақиқлар (чеклашлар) юклатилган.
Чилонзор туман прокуратураси томонидан келтирилган протестга асосан ушбу жиноят иши Тошкент шаҳар судининг апелляция инстациясида кўриб чиқилиб, жиноят ишлари бўйича Чилонзор туман судининг 2023 йил 13 апрелдаги ҳукми ўзгартирилган.
Тошкент шаҳар суди жиноят ишлари бўйича апелляция инстанцияси судлов ҳайъатининг 2023 йил 18 майдаги ажрими кўра Х. Ш. зиммасига 13 апрелдаги суд ҳукми ҳукм қонуний кучга киргандан сўнг назорат қилувчи органнинг рухсатисиз яшаш, иш ҳамда ўқиш жойини ўзгартирмаслик, интернетдан фойдаланилмаслик каби тақиқлар (чеклашлар) қўшимча равишда юклатилган.
Хабарда келтилишича, Жиноят кодексининг 13-моддаси (қонуннинг вақт бўйича амал қилиши) нинг талабига кўра Ш.Х. га Жиноят кодексининг 2023 йил 11 апрелга қадар амалда бўлган 128-моддаси санкцияси доирасида жазо тайинланган.

В Ташкенте студент осужден за половую связь с 15-летней девочкой
В начале марта прошлого года, студент второго курса одного из столичных вузов Х. Ш. (2002 г.р.) познакомился с Д. Ш. (2007 г.р.), которой еще не исполнилось 16 лет. Несмотря на это, он начал с ней романтические отношения.
В конце сентября 2022 года, Х. Ш. привез несовершеннолетнюю девочку в свою квартиру и совершил с ней половой акт. В тот же вечер он отвел ее на стадион школы, где повторно удовлетворил свои потребности.
По информации пресс-службы Ташкентских городских судов, 23 апреля 2023 года Чиланзарский районный суд по уголовным делам признал Х. Ш. виновным по части 1 статьи 128 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Половое сношение или удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с лицом, не достигшим шестнадцати лет) и назначил ему наказание в виде 3-х лет ограничения свободы.
Согласно статье 62 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, Х. Ш. должен отбыть наказание в виде 2 лет 11 месяцев и 27 суток лишения свободы с вычетом 3 суток содержания под стражей (дни с 26 октября по 28 октября 2022 года, каждый из которых приравнивается к одному дню лишения свободы).
Осужденному также запрещено:
- покидать место жительства с 20:00 до 08:00;
- посещать кафе, бары, рестораны и другие развлекательные заведения;
- участвовать в проведении публичных и иных мероприятий;
- изменять место жительства и выезжать за пределы Ташкента без согласия надзорного органа;
- видеться с потерпевшей и вступать с ней в контакт в каком-либо виде;
- употреблять алкогольные напитки.
Прокурор вынес апелляционный протест на данное решение суда, просив признать наличие отягчающих обстоятельств и осудить Х. Ш. по пункту "а" части 3 статьи 128 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Половое сношение или удовлетворение половой потребности в противоестественной форме с лицом, не достигшим шестнадцати лет, совершенное повторно) с назначением соответствующего наказания.
Судебная коллегия апелляционной инстанции 18 мая 2023 года частично удовлетворила протест прокурора, признав, что суд первой инстанции правильно квалифицировал действия осужденного по части 1 статьи 128 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Однако, ему были назначены дополнительные ограничения, а именно:
- не изменять место жительства, место работы и учебы без согласия надзорного органа;
- не использовать средства связи, включая сеть Интернет.
Отметим, что с апреля 2023 года, вступление в половую связь с лицом, не достигшим 16 лет, в зависимости от обстоятельств, наказывается ограничением свободы от трех лет или лишением свободы до десяти лет.