UzAuto Motors ва Uzbekistan Аirways акциялари сотувга қўйилади
2022 йил 1 августга қадар халқаро инвестиция банки ва консультантларни жалб этган ҳолда, UzAuto Motors АЖ акциялар пакетининг 10 фоизгача қисми маҳаллий фонд бозорида оммавий жойлаштирилади (IPO) ва бу корхонанинг қолган улуши ҳамда UzAuto Motors Powertrain АЖ, Samarqand Avtomobil zavodi МЧЖ стратегик инвесторларга сотилади.
Бу ҳақда «Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида»ги президент фармонида сўз боради.
Унга кўра, 2022 йил 1 майга қадар тажрибали инвестиция банкини жалб этиб, 2022 йил якунига қадар «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг, шу жумладан, акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO) орқали камида 49 фоиз улушини, шунингдек, «Иссиқлик электр станциялари» АЖдаги 51 фоиз ва ундан юқори миқдордаги давлат улушини хусусийлаштириш бошланади.
Шунингдек, 2022 йил 1 сентябрга қадар халқаро консалтинг компанияси хулосалари асосида «Ўзбекгидроэнерго» АЖ ислоҳ қилиинади. Бунда янги кичик ва ўрта гидроэлектростанцияларни қуришда хусусий сектор иштирокидаги, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартлари асосидаги лойиҳаларни амалга оширишга устуворлик берилади.
Бундан ташқари, 2022 йил 1 сентябрга қадар Uzbekistan airways АЖ устав капиталидаги 51 фоиз ва ундан юқори миқдордаги давлат улуши савдога чиқарилади, шу жумладан, акциялари оммавий жойлаштирилади (IPO).

Акции UzAuto Motors и Uzbekistan Аirways выставят на торги
Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ «Об очередных реформах по созданию условий для стабильного экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора».
Согласно указу, в срок до 1 сентября 2022 года поручено начать работу по выставлению на торги государственной доли в размере 51 процента и более в уставном капитале АО «Uzbekistan airways», в том числе путем публичного размещения (IPO) акций.
В срок до 1 августа 2022 года с привлечением международного инвестиционного банка и консультантов должно быть обеспечено публичное размещение (IPO) на местном фондовом рынке до 10 процентов пакета акций АО «UzAuto Motors». В Кабинет Министров поручено внести Стратегию реализации стратегическим инвесторам остальной доли данного предприятия и АО «UzAuto Motors Powertrain», ООО «Samarqand Avtomobil zavodi».
Также в срок до 1 сентября 2022 года на основании заключений международных финансовых институтов и консультантов – совершенствование деятельности АО «Худудгазтаъминот» и АО «Региональные электрические сети», включая повышение операционной эффективности и привлечение частного сектора в эти сферы, при этом принятие решения о передаче частному оператору функций оптовой закупки и реализации природного газа и электрической энергии, без повышения устанавливаемых тарифов для населения, первоначально в порядке эксперимента в четырнадцати городах и районах страны.
В двухмесячный срок в Кабинет Министров должен быть внесен проект постановления о передаче под управление частного сектора подведомственных АО «Uzbekistan Airports» региональных международных аэропортов и международного аэропорта города Ташкента на основе условий государственно-частного партнерства для модернизации и повышения их операционной эффективности.