Bahodir Toshmatov Milliy gvardiya qo‘mondoni etib tayinlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan Bahodir Hamidovich Toshmatov O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondoni lavozimiga tayinlandi.
Shu munosabat bilan u O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi.
Ma’lumot uchun, Bahodir Toshmatov (1964 yilda tug‘ilgan) Toshkent oliy umumqo‘shin qo‘mondonlik bilim yurti, O‘zbekiston Qurolli kuchlari akademiyasi, Rossiya Qurolli kuchlari bosh shtabi harbiy akademiyasining Oliy akademik kurslarini, shuningdek, Farg‘ona davlat universitetini tamomlagan. Harbiy fanlar falsafa doktori, dotsent.
U Turkiston harbiy okrugi qo‘shinlarida qo‘mondonlik shtabining turli lavozimlarida xizmat qilgan. 1992−1999 yillarda Mudofaa vazirligining rahbar lavozimlarida ishlagan, 1999−2008 yillarda Mudofaa vazirligining harbiy okruglari qo‘shinlariga qo‘mondonlik qilgan.
2008−2011 yillarda u mudofaa vaziri o‘rinbosari va birinchi o‘rinbosari, so‘ngra 2011−2013 yillarda — O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Milliy xavfsizlik kengashi kotibi bo‘lib ishlagan. 2013 yildan 2017 yilgacha Milliy gvardiya qo‘mondoni etib tayinlanishidan oldin u mudofaa vazirining birinchi o‘rinbosari sifatida faoliyat ko‘rsatgan.

Указом Президента Республики Узбекистан Ташматов Баходир Хамидович назначен на должность командующего Национальной гвардией Республики Узбекистан и в связи с этим освобожден от должности заместителя секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан.
Баходир Ташматов (родился в 1964 году) окончил Ташкентское высшее общевойсковое командное училище, Академию Вооружённых Сил Узбекистана, Высшие академические курсы военной академии Генерального штаба Вооружённых Сил России, а также Ферганский государственный университет. Доктор философии (PhD) по военным наукам, доцент.
Он служил на различных командных должностях в войсках Туркестанского военного округа. В 1992–1999 годах занимал руководящие должности в Министерстве обороны, в 1999–2008 годах командовал войсками военных округов Министерства обороны.
С 2008 по 2011 год был заместителем и первым заместителем министра обороны, затем с 2011 по 2013 год — секретарём Совета национальной безопасности при Президенте. С 2013 по 2017 год занимал должность первого заместителя министра обороны.
В 2017–2020 годах служил командующим Национальной гвардией. С марта по октябрь 2020 года был председателем Службы государственной безопасности Президента, после чего был назначен заместителем секретаря Совета безопасности.
На этой должности Ташматов сменил Рустама Жураева, который занимал пост с 16 марта 2020 года и был освобожден от должности в связи с переходом на другую работу.