O‘zbekiston va Belarus hududlarida Rossiya fuqarolarini turli yo‘llar bilan aldab, pullarini qo‘lga kiritib kelgan koll-markazlar faoliyati to‘xtatildi.
Uning ta’kidlashicha, xorijiy sheriklar bilan hamkorlikda olib borilgan ishlar natijasida har ikki mamlakatda joylashgan firibgarlik markazlari aniqlanib, faoliyati tugatilgan.
«Ushbu markazlar Rossiya fuqarolarini aldash orqali ularning mablag‘larini o‘zlashtirgan. Hozirda xalqaro hamkorlik doirasida tergov-operativ guruhlar faoliyat yuritmoqda», – dedi Filippov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu kabi koll-markazlar Rossiyaning o‘zida ham aniqlanmoqda. Xususan, Moskva, Sankt-Peterburg, Novosibirsk va Yakutiyada joylashgan bunday markazlar fosh etilgan.
Ma’lum qilinishicha, 2024-yil davomida IIV tomonidan 10 mingdan ziyod masofaviy talonchilik holati bo‘yicha jinoyat ishlari sudga yuborilgan. Bunday holatlarning aksar qismi uyushgan jinoiy guruhlar tomonidan amalga oshirilgan.

В Узбекистане и Беларуси прекращена деятельность колл-центров, обманом завладевших деньгами граждан России
Как подчеркнул Филиппов, в результате работы, проведённой в сотрудничестве с зарубежными партнёрами, были выявлены и ликвидированы мошеннические центры, действовавшие в обеих странах.
«Эти центры обманывали граждан России и присваивали их денежные средства. В настоящее время в рамках международного сотрудничества действуют следственно-оперативные группы», – заявил он.
По его словам, аналогичные колл-центры выявляются и на территории самой России. В частности, такие центры были раскрыты в Москве, Санкт-Петербурге, Новосибирске и Якутии.
Сообщается, что в течение 2024 года МВД направило в суд уголовные дела по более чем 10 тысячам случаев дистанционного мошенничества. Большинство таких преступлений были совершены организованными преступными группами.