Turk kompaniyasi O‘zbekistonda elektr stansiyasi quradi
Shuningdek, kompaniya 25 yil – loyihani amalga oshirishning butun davri davomida elektr stansiyasini loyihalash, moliyalashtirish, qurish va ishlatish bilan shug‘ullanadi.
Qurilish ishlarining boshlanishi 2023-yilning dekabrida, elektr stansiyasining ishga tushirilishi esa 2024 yil oxiriga rejalashtirilgan.
Turkiya kompaniyasining tashrifi doirasida «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ va AKSA Enerji o‘rtasida elektr energiyasini sotib olish shartnomasi ham imzolandi va bu bilan O‘zbekiston tomoni turkiyalik investordan 25 yilga kafolatlangan elektr energiyasini sotib olishni amalga oshiradi.
Ma’lumot uchun, AKSA Enerji kompaniyasi 1960-yilda tashkil etilgan Kazanci Holding tarkibiga kiradi. Xolding nafaqat energetika sohasida, balki qishloq xo‘jaligi va turizmda ham loyihalarni ishlab chiqadi.
Shuningdek, kompaniya qator mamlakatlarda – Turkiya, Gana, Madagaskar, Mali, Kongo va O‘zbekistonda elektr stansiyalarini qurmoqda.

Турецкая компания построит электростанцию в Кашкадарье
Турецкая компания AKSA Enerji инвестирует $250 млн в строительство газопоршневой электростанции мощностью 400 МВт в Нишанском районе Кашкадарьинской области. Об этом сообщает пресс-служба МИПТ.
Соответствующее соглашение было подписано 9 ноября между министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым и председателем правления AKSA Enerji Джемилем Казанчи. Электростанцию введут в эксплуатацию в конце 2024 года.
Станция будет работать на условиях государственно-частного партнерства, турецкая компания в течение 25 лет будет осуществлять проектирование, финансирование, строительство и эксплуатацию электростанции.