Bir muddat oldin ijtimoiy tarmoqlarda o‘zini defektolog-psixolog deb tanishtiradigan D.J.ning duduqlangan bolalarni so‘kinish va qo‘rqitish usulida davolashga uringani aks etgan videolavha tarqalgan edi.
Bolalar ombudsmani mazkur holatga o‘z munosabatini bildirib, idora bu borada 2024 yilning yakuni va 2025 yil yanvar oyida o‘rganish olib borgani va bu haqda jamoatchilikka ma’lumot berilganini bildirdi.
Xususan, Bolalar ombudsmanining D.J.ning ish uslubiga ilmiy va kasbiy baho berish uchun kiritgan so‘rovi asosida malakali defektolog va logopedlardan iborat ishchi guruh o‘tkazgan o‘rganish natijasida, pedagog D.J ning ish usuli mutlaqo ilmiy asoslanmagan, murakkab duduqlanish muammosiga tor va ibtidoiy yondashuvda ekanligi, D.J ning duduqlanishni bartaraf etishda qo‘llayotgan ruhiy va jismoniy zo‘ravonlik usullari bolalarning sog‘lig‘i va tarbiyasiga jiddiy zarar keltirishi hamda pedagogika qoidalariga butunlay zidligi to‘g‘risida xulosa berilgan. Buning asosida Bolalar ombudsmani tomonidan prokuratura organlariga holatga huquqiy baho berish to‘g‘risida so‘rov kiritilgan va D.J ga nisbatan jinoyat ishi yurituvi olib borilgan.
Biroq, ma’lum vaqt o‘tganidan so‘ng D.J. avvalgidek duduqlanishi bo‘lgan bolalar bilan o‘zining ilmiy asoslanmagan, defektologiyaga daxli yo‘q amaliyotini davom ettirgani kuzatilgan.
D.J.ning bola manfaatlariga zid harakatlari yuzasidan 2025 yilning 2 iyun kuni Bolalar ombudsmani Bosh prokuraturaga tegishli so‘rov yubordi.
Natijada, 2025 yil 25 iyun kuni Toshkent shahar, Yunusobod tuman prokuraturasi tomonidan jinoyat ishini tugatish to‘g‘risidagi qaror (17.04.2025 yilda chiqarilgan) bekor qilinib, ish hujjatlari tergov harakatlarini olib borish uchun Yunusobod tuman IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limiga yuborilgan.
2025 yil 4 iyulda tergov bo‘limi tomonidan D.J.ning bola manfaatlariga zid harakatlari yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Ранее социальных сетях распространилось видео, на котором некая Д.Ж., представлявшаяся дефектологом-психологом, пыталась лечить заикающихся детей с помощью ругани и запугивания.
Офис Уполномоченного по правам ребёнка прокомментировал инцидент, сообщив, что в конце 2024 года и в январе 2025 года были проведены соответствующие проверки, и общественность была проинформирована о результатах.
В частности, тогда на основании запроса Детского омбудсмана с целью дать научную и профессиональную оценку методам работы Д.Ж., была создана рабочая группа, состоящая из квалифицированных дефектологов и логопедов. По итогам проведённого анализа было установлено, что методы работы педагога Д.Ж. полностью лишены научной основы, демонстрируют узкий и примитивный подход к проблеме тяжёлого заикания, а также, что применяемые ею психические и физические методы насилия при устранении заикания наносят серьёзный вред здоровью и воспитанию детей и полностью противоречат педагогическим принципам. На этом основании омбудсманом был направлен запрос в органы прокуратуры с просьбой дать правовую оценку данной ситуации, в результате чего в отношении Д.Ж. было возбуждено уголовное дело.
Однако, спустя некоторое время было зафиксировано, что Д.Ж. продолжила свои научно необоснованные, не имеющие отношения к дефектологии практики в работе с заикающимися детьми.
В связи с действиями Д.Ж., противоречащими интересам детей, 2 июня 2025 года Детский омбудсман направил соответствующий запрос в Генеральную прокуратуру.
В результате 25 июня прокуратурой Юнусабадского района города Ташкента было отменено постановление о прекращении уголовного дела от 17 апреля 2025 года, а материалы дела были направлены в Следственный отдел при УВД Юнусабадского района для проведения следственных действий.
4 июля 2025 года Следственным отделом было возбуждено уголовное дело в отношении действий Д.Ж., противоречащих интересам ребёнка, и в настоящее время проводятся предварительные следственные мероприятия.