Aholining turmush sifati va salomatligida g‘oyat muhim bo‘lgan bu yo‘nalish izchil kengaytirib borilmoqda. Ijtimoiy va hududiy dasturlar doirasida ko‘plab inshootlar barpo etilmoqda. Hozirga kelib, aholi mavzelarining 81 foizi ichimlik suvi, 20 foizi oqova tizimi bilan ta’minlangan.
Bu yil 1 ming 619 kilometr ichimlik suvi, 521 kilometr oqova suv tarmoqlarini tortish, 162 ta inshootni qurish va rekonstruksiya qilish rejalashtirilgan. Bularning natijasida 715 ming aholiga ilk bor markazlashgan ichimlik suvi yetib boradi, yana 400 ming nafari oqova xizmati bilan qamrab olinadi.
Mutasaddilar shu boradagi ishlarning bajarilishi bo‘yicha axborot berdi.
Xalqaro moliya institutlari ishtirokida 21 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Bu yil 800 million dollarlik ishlarni bajarib, 138 ta suv inshootini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Osiyo taraqqiyot banki va Germaniya tarraqiyot banki bilan loyiha oldi moliyalashtirish bo‘yicha yaxshi tajriba yo‘lga qo‘yildi. Bunda pudratchi va loyihachi oldindan tanlangani uchun amaliy ishlar boshlanishi tezlashdi. Kelgusida barcha loyihalarda shu tartibni qo‘llash maqsadga muvofiqligi aytildi.
Suv ta’minoti tizimini raqamlashtirish uchun Osiyo taraqqiyot bankidan 125 million dollar jalb qilingan. Bu loyiha doirasida besh yilda yirik suv inshootlari va magistral quvurlarga 4 ming 800 ta “aqlli” hisoblagich va qariyb 3 mingta telemetriya tizimi o‘rnatiladi.
Sohada xalqaro hamkorlik va xususiy sheriklik rivojlanib borayotganidan kelib chiqib, ushbu talablarga javob beradigan mutaxassislar tayyorlash zarurligi ta’kidlandi.

27 мая президенту Шавкату  Мирзиёеву была представлена информация о проводимой работе по расширению сетей питьевого водоснабжения и канализации.
Это направление, имеющее исключительно важное значение для качества жизни и здоровья населения, последовательно развивается. В рамках социальных и региональных программ возводятся многочисленные объекты. На сегодняшний день 81 процент населенных пунктов обеспечены питьевой водой, а охват системой водоотведения составляет 20 процентов.
На текущий год запланировано проложить 1 619 километров водопроводных сетей и 521 километр канализационных сетей, а также построить и реконструировать 162 объекта. В результате впервые доступ к чистой питьевой воде получат 715 тысяч человек, еще 675 тысяч будут охвачены услугами канализации.
Ответственные лица доложили о ходе реализации этих мероприятий.
Совместно с международными финансовыми институтами реализуется 21 проект. В этом году планируется выполнить работы на сумму 800 миллионов долларов и ввести в эксплуатацию 138 гидротехнических объектов.
С Азиатским банком развития и Германским банком развития отработан эффективный механизм предпроектного финансирования. Благодаря тому, что подрядчики и проектировщики отобраны заранее, ускоряется начало практической реализации проектов. Было отмечено, что в будущем целесообразно применять такой подход во всех проектах.
Для цифровизации системы водоснабжения привлечено 125 миллионов долларов от Азиатского банка развития. В рамках этого проекта за пять лет на крупных водных объектах и магистральных трубопроводах будет установлено 4,8 тысячи «умных» счетчиков и около 3 тысяч телеметрических систем.
Учитывая активное развитие международного сотрудничества и государственно-частного партнерства в данной сфере, подчеркнута необходимость подготовки специалистов, соответствующих новым требованиям.