Buxoro, Samarqand, Surxondaryo va Farg‘ona maktablarida darslar boshlanishi sanasi e’lon qilindi
Yana bir qator viloyatlardagi maktablarda an’anaviy tarzda o‘qish boshlanishi sanasi ma’lum qilindi.
Jumladan, Buxoro va Surxondaryodagi barcha maktablarda ertaga, ya’ni 11 yanvar kunidan an’anaviy shaklda darslar boshlanadi.
Samarqanddagi aksariyat maktablarda ham ertadan o‘qish boshlanadi. Aniqrog‘i, 950 ta maktabda ertaga – 11 yanvardan, 97 ta maktabda 13 yanvardan hamda 208 ta maktabda 18 yanvardan III chorak darslari boshlanadi.
Farg‘ona maktablarida o‘qish 16 yanvardan boshlanadi. Viloyatdagi 975 ta umumta’lim maktablarida, Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarda esa o‘qish 16 yanvar, dushanba kunidan boshlanishiga qaror qilindi.
Bugun dastlab Andijon va Xorazm viloyatlari hokimliklari maktablarida ertadan o‘qish boshlanishini ma’lum qilgandi.
Eslatib o‘tamiz, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hududdagi bog‘cha va maktablarda ham qishki ta’til davrini uzaytirish yoki uzaytirmaslik vakolati hokimliklarga berilgani haqida xabar bergandi.
O‘zi aslida maktablarda qishki ta’til 11 yanvargacha belgilangandi, biroq O‘zbekistonga anomal sovuq ob-havo kirib kelishi munosabati bilan barcha bo‘g‘indagi ta’lim muassasalarida qishki ta’til muddati 17 yanvarga qadar uzaytirilgan edi.
E’tiborli jihati, ta’tilni uzaytirish haqida qaror e’lon qilinganida prognoz qilingan anomal sovuq ob-havo bugungi kunda ham o‘zgarishsiz qolmoqda. Gidrometeorologiya markazi izg‘irinli kunlar bir hafta davom etishini e’lon qildi. Shu jihatdan, hokimliklarning «ob-havo sharoitlarini inobatga olgan holda» ayni sovuq kunlarda o‘qish boshlanishi haqida qaror chiqarishida mantiq ko‘rinmaydi.

Стало известно, в каких регионах и когда возобновится учеба в школах
С завтрашнего дня, 11 января, занятия в школах начнутся также в Бухарской, Сурхандарьинской, и частично в Самаркандской и Кашкадарьинской областях. Об этом сообщили пресс-службы хокимиятов областей.
Отмечается, что учеба в Самаркандской области возобновится в 950 общеобразовательных учреждениях с 11 января, в 97 школах с 13 января и в 208 школах с 18 января.
В Кашкадарье занятия в общеобразовательных учреждениях начнутся с 11 января, в отдаленной местности с 16 января, в специализированных образовательных учреждениях с 18 января.
В Каракалпакстане учеба в школах возобновится с 12 января. В Ферганской области школьники вновь сядут за парты с 16 января.
Хокимият Мирзо-Улугбекского района Ташкента также сообщил о возобновлении учебы во всех школах района с 11 января.
Позже о поэтапном возобновлении образовательного процесса во всех школах столицы анонсировал хокимият Ташкента.
Напоминаем, что в связи с аномальными морозами во всех образовательных учреждениях страны каникулы должны были начаться с 18 января. Однако несмотря на погодные условия местные хокимияты принимают решение о возобновлении учебы с 11 января.