Endi bank ilovalariga begona kartani ulab bo‘lmaydi
Kredit va to‘lov tashkilotlari, shuningdek to‘lov tizimi operatorlari tomonidan jismoniy shaxslarga masofadan moliyaviy xizmatlar ko‘rsatishda axborot hamda kiberxavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan yangi talablar joriy etildi.
Unga ko‘ra, mobil ilovada ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchi akkauntiga faqat o‘zi yoki yaqin qarindoshlariga tegishli bo‘lgan bank hisobvarag‘i, bank kartasi va elektron hamyonlarni biriktirish hamda ushbu akkaunt orqali P2P o‘tkazmalarini amalga oshirish mumkin.
Shuningdek, foydalanuvchining telefon raqami va JShShIRi mosligi tekshiriladi. Agar moslik aniqlanmasa, mobil ilovada ro‘yxatdan o‘tish va bank kartasini biriktirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Kredit va to‘lov tashkilotlari foydalanuvchilarni biometrik identifikatsiyadan o‘tkazishda hayotiylik faktorlarini aniqlashi shart. Ya’ni, rasm orqali identifikatsiya qilishga ruxsat berilmaydi.
Bundan tashqari, telefonga yuborilgan bir martalik SMS-kod 3 marta noto‘g‘ri kiritilsa, foydalanuvchining mobil ilovadagi harakatlari 15 daqiqaga vaqtincha cheklanadi.
Mobil ilovadagi akkauntga boshqa qurilmadan kirish yoki parolni qayta tiklash holatida, akkauntga bog‘langan barcha bank kartalari avtomatik tarzda mobil ilovadan chiqarib yuboriladi hamda ushbu qurilmadagi moliyaviy operatsiyalar tarixi o‘chiriladi.

К мобильным приложениям нельзя будет привязать чужую банковскую карту
В Узбекистане вводятся новые правила привязки банковских карт к мобильным приложениям. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно Положению, к аккаунту пользователя, зарегистрированному в мобильном приложении, могут быть привязаны банковские счета, банковские карты и электронные кошельки, принадлежащие только данному лицу или его близким родственникам, осуществление P2P-переводов через данный аккаунт допускается на тех же условиях.
Будет проверяться соответствие номера телефона и ПИНФЛ пользователя, при выявлении несоответствия регистрация в мобильном приложении и привязка банковской карты не допускаются.
Кредитные и платежные организации при проведении биометрической идентификации пользователей обязаны определять факторы «живого присутствия» (liveness), то есть идентификация по фотографии невозможна.
При трех неверных попытках ввода кода, отправленного на телефон одноразовым СМС-сообщением, действия пользователя в мобильном приложении временно ограничиваются на 15 минут.
При входе в аккаунт мобильного приложения с другого устройства или восстановлении пароля все банковские карты, привязанные к данному аккаунту, автоматически удаляются из приложения.
Также с устройства удаляется история финансовых операций по банковским картам.
При этом повторная привязка банковских карт осуществляется с прохождением биометрической идентификации.