Bugun, 21-fevral kuni, jinoyat ishlari bo‘yicha Chilonzor tuman sudida Kinematografiya agentligi bosh direktori Firdavs Abduxoliqovga oid ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishni ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni nihoyasiga yetib, sud qarori e’lon qilindi.
Sud qaroriga ko‘ra F.Abduxoliqov Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-8-moddasi (davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish) 4-qismida nazarda tutilgan ma’muriy huquqbuzarlikni sodir etgan deb topilib, unga bazaviy hisoblash miqdorining 30 baravari miqdorida jarima jazosi tayinlandi.
Ushbu qaror ustidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksda belgilangan tartib va muddatda apellyasiya shikoyati yoki protest berish mumkinligi ma’lum qilingan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Kinematografiya agentligi tomonidan qonun buzilishi holatlarini aniqlangani haqida xabar berilgandi.

Фирдавс Абдухаликов оштрафован на 8,1 млн сумов по делу о конфликте интересов
Сегодня, 21 февраля, в Чиланзарском районном суде по уголовным делам завершился судебный процесс в отношении генерального директора Агентства кинематографии Фирдавса Абдухаликова. Об этом сообщает пресс-служба Верховного суда.
Антикоррупционное агентство подтвердило конфликт интересов в деятельности Фирдавса Абдухаликова. В частности, при заключении договоров и распределении средств, направляемых из бюджета страны, бенефициарами становились его близкие родственники – супруга, дочь и сын, которые являются учредителями телеканала Sevimli.
Согласно решению суда Фирдавс Абдухаликов признан виновным в административном правонарушении, предусмотренном частью 4 статьи 175-8 (Нарушение законодательства о государственных закупках) Кодекса об административной ответственности. Ему назначено наказание в виде штрафа в размере 30 БРВ (8,1 млн сумов).