Nursulton Nazarboyev ayni paytda Qozog‘iston poytaxtida. Bu haqda uning matbuot kotibi Aydos Ukibay ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, N.Nazarboyev prezident Qosim-Jo‘mart Toqayev bilan muloqot qilib turibdi. Shuningdek, u bir qator do‘st davlatlar rahbarlari bilan telefonda so‘zlashgan.
«Elboshi mavjud muammolarni bartaraf etish va mamlakat yaxlitligini ta’minlash uchun barchani Qozog‘iston prezidenti atrofida birlashishga chaqiradi», – deydi Aydos Ukibay.
Avvalroq Markaziy Osiyo bo‘yicha tahlilchi Arkadiy Dubnov o‘z manbalariga tayanib Nursulton Nazarboyev Xitoyda ekani haqida yozgandi.
Bu orada sobiq prezident Qozog‘istonni tark etib, Rossiya, Qirg‘iziston yoki BAAga yo‘l olgani xususida taxminlar ilgari surildi.

В Казахстане сообщили о местонахождении Назарбаева
Бывший президент Казахстана Нурсултан Назарбаев находится в столице Казахстана, городе Нур-Султан. Об этом сообщил его пресс-секретарь Айдос Укибай в Twitter.
«Елбасы находится в столице Казахстана городе Нур-Султане. Просим не распространять заведомо ложную и спекулятивную информацию», — написал он, уточнив, что Назарбаев проводит ряд консультативных встреч и находится на связи с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым.
Укибай добавил, что экс-лидер поговорил по телефону с главами нескольких дружественных Казахстану государств.
«Елбасы призывает всех сплотиться вокруг президента Казахстана для преодоления текущих вызовов и обеспечения целостности нашей страны», — заключил пресс-секретарь Назарбаева.