O‘zbekiston bezgakdan xoli davlat sifatida tan olindi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Lian Kuppens Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanovga JSSTning bezgak kasalligini eliminatsiya qilgan davlat maqomini tasdiqlovchi sertifikatini taqdim etdi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Tadbir davomida L.Kuppens xonim O‘zbekiston so‘nggi yillarda hududni  bezgakdan xoli qilish borasida katta qadam tashlaganini qayd etib, buni ulkan va tarixiy yutuq sifatida e’tirof etdi.
«Bu natijaga erishish uchun mamlakatimizda shifokor, sanitariya va epidemiologiya tizimi mutaxassislari tomonidan bezgakka qarshi kurashish bilan bog‘liq keng ko‘lamli ish olib borildi. Maqsadli tadbirlar o‘tkazilishi natijasida yurtimizda so‘ngi yillarda bezgakning mahalliy qayd etilishi umuman  kuzatilmagan», — deyiladi xabarda.

Узбекистан признан страной свободной от малярии
Глава Представительства Всемирной организации здравоохранения в Узбекистане Лиан Куппенс вручила министру здравоохранения Алишеру Шадманову сертификат ВОЗ, подтверждающий статус государства, элиминировавшего малярию. Об этом сообщил отдел по связям с общественностью Министерства здравоохранения.
Во время мероприятия госпожа Л. Куппенс признала, что Узбекистан сделал огромный шаг в превращении территории в свободную от малярии, это впечатляющее историческое достижение.
«Для достижения такого результата в республике врачами, специалистами системы санитарии и эпидемиологии проводилась широкомасштабная работа по борьбе с этим заболеванием. Благодаря целенаправленным мероприятиям в последние годы не регистрировались местные случаи малярии»,-говорится в сообщении.