«O‘zbekiston havo yo‘llari» Toshkent-Jidda reysini ochishni rejalashtirmoqda
«O‘zbekiston havo yo‘llari» milliy aviakompaniyasi bosh direktori Baxtiyor Hakimov Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Baxtiyor Umarov bilan uchrashdi. Unda «Ziyorat-turizm» dasturini amalga oshirish masalasi muhokama etilgan.
Kompaniya rasmiy saytida yozilishicha, uchrashuvda «Ziyorat-turizm» dasturi bo‘yicha sayyohlarni jalb qilish bilan shug‘ullanib kelayotgan sayyohlik kompaniyalari vakillari ham ishtirok etgan. Ma’lum qilinishicha, dasturni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun 2018−2019-yillar qishki navigatsiya davridan Toshkent-Jidda-Toshkent reysini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Ushbu yo‘nalish bo‘yicha haftasiga bir marta «O‘zbekiston havo yo‘llari» doimiy qatnovlarini yo‘lga qo‘yish masalasini ishlab chiqish to‘g‘risida kelishuvga erishilgan.
Reyslar «Boeing 767» va «Boeing 787 Dreamliner» samolyotlarida amalga oshiriladi. Bunda ziyorat turizmi dasturi bo‘yicha Janubi-sharqiy Osiyo davlatlari sayyohlarini O‘zbekistonga jalb qilish uchun Toshkent-Kuala-Lumpur-Toshkent reyslari bilan qulay tranzit reyslarini hisobga olish rejalashtirilgan.

«Узбекистон хаво йуллари» может открыть регулярные рейсы Ташкент-Джидда
В Дирекции НАК «Узбекистон хаво йуллари» состоялась встреча делегаций авиакомпании и Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан с участием Генерального директора авиакомпании Хакимовым Б.И. и председателем Госкомтуризма Умаровым Б.Н.
Как сообщает пресс-служба НАК, в ходе переговоров обсуждена концепция дальнейшего развития «зиерат-туризма» в нашей стране, роль национального авиаперевозчика в данном вопросе, а также возможность открытия регулярных рейсов по маршруту Ташкент-Джидда-Ташкент.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшей проработке вопроса ввода регулярных рейсов НАК по маршруту Ташкент-Джидда-Ташкент с частотой один раз в неделю начиная с зимней навигации 2018-2019 годов. Рейсы на комфортабельных авиалайнерах Boeing 767, 787 Dreamliner будут планироваться с учетом обеспечения удобных стыковок с рейсами Ташкент-Куала-Лумпур-Ташкент для перевозки туристов из стран Юго-восточной Азии в Узбекистан по программе паломнического туризма.