O‘zbekiston Qozog‘istonga qariyb 900 mln kVt/soat elektr energiyasi yetkazib beradi
Cho‘lpon-Ota shahrida (Qirg‘iziston) bo‘lib o‘tgan Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston energetika va suv xo‘jaligi boshqarmalarining uch tomonlama uchrashuvi yakunlarida mintaqadagi suv-energetika balansini tartibga soluvchi bir qator protokollar imzolandi.
Asosiy hujjat Qozog‘iston va O‘zbekistondan Qirg‘izistonga elektr energiyasi yetkazib berish evaziga To‘qto‘g‘ul suv omboridan suv chiqarishni ta’minlash bo‘yicha tomonlarning majburiyatlarini belgilaydi. Shuningdek, Qozog‘iston energetika tizimlari orqali Rossiyadan Qirg‘izistonga elektr energiyasi tranziti shartlari kelishib olindi. Ushbu chora-tadbirlar suv omborida zarur suv darajasini saqlab turish va kelgusi vegetatsiya davrida Qozog‘istonning janubiy viloyatlarini sug‘orish suvi bilan ta’minlashga qaratilgan.
Tashrif davomida ikki tomonlama muzokaralar ham o‘tkazildi. O‘zbekiston tomoni bilan Qozog‘istonga 2026 yilning martidan dekabrigacha bo‘lgan davrda qariyb 900 million kVt/soat elektr energiyasi yetkazib berish to‘g‘risida protokol imzolandi. Ushbu hajm Qozog‘istonning janubiy energetika zonasida elektr stansiyalarida ta’mirlash ishlari olib borilayotganda prognoz qilinayotgan tanqislikni qoplashga mo‘ljallangan.
«Suv-energetika sohasidagi ishlar maksimal aniqlik va grafiklarga qat’iy rioya qilishni talab qiladi. Imzolangan protokollar aniq raqamlar, muddatlar va narxlar ko‘rsatilgan ishchi hujjatlardir», - dedi Qozog‘iston energetika vaziri Erlan Akkenjenov.
Shuningdek, u  tomonlarning o‘z majburiyatlarini bajarishi butun mintaqa uchun energiya tizimlari va suv ta’minoti barqarorligi uchun asos bo‘lishiga urg‘u bergan.

Узбекистан поставит Казахстану около 900 млн кВтч электроэнергии
7 сентября в Чолпон-Ате в Кыргызстане по итогам трехсторонней встречи энергетических и водохозяйственных ведомств Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана был подписан ряд протоколов, регулирующих водно-энергетический баланс в регионе.
Ключевой документ фиксирует обязательства сторон по обеспечению попусков воды из Токтогульского водохранилища в обмен на поставки электроэнергии из Казахстана и Узбекистана в Кыргызскую Республику. Также согласованы условия транзита электроэнергии из Российской Федерации в Кыргызстан через энергосистемы Казахстана. Данные меры направлены на поддержание необходимого уровня воды в водохранилище и обеспечение поливной водой южных областей Казахстана в предстоящий вегетационный период.
В рамках визита состоялись и двусторонние переговоры. С узбекской стороной подписан протокол о поставках электроэнергии в Казахстан в объеме около 900 млн кВтч в период с марта по декабрь 2026 года. Этот объем предназначен для покрытия прогнозируемых дефицитов в южной энергозоне Казахстана во время ремонтов на электрических станциях.
«Работа в водно-энергетической сфере требует максимальной точности и строгого соблюдения графиков. Подписанные протоколы – рабочие документы с конкретными цифрами, сроками и ценами», – прокомментировал итоги встречи министр Ерлан Аккенженов. «Мы зафиксировали технические условия поставок и урегулировали текущие вопросы. Казахстан выполняет свои обязательства и рассчитывает на аналогичный подход со стороны партнеров. Это основа стабильности энергосистем и водного обеспечения всего региона».
Достигнутые договоренности позволяют снизить риски в предстоящий осенне-зимний период и обеспечивают предсказуемые условия для накопления воды к следующему вегетационному сезону, что является ключевым фактором для аграрного сектора юга Казахстана.