O‘zbekiston xalqi og‘ir judolikka uchradi
Atoqli davlat va jamoat arbobi, Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi – O‘zbekiston Respublikasi Senati Raisining o‘rinbosari, O‘zbekiston Qahramoni Musa Tajetdinovich Yerniyazov shu yil 31-iyul kuni 73 yoshida og‘ir kasallikdan so‘ng vafot etdi.
Musa Yerniyazov 1947-yil 20-dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kegeyli tumanida tug‘ildi. O‘rta maktabni tugatib, 1971-yilda Toshkent qishloq xo‘jaligini irrigatsiyalash va mexanizatsiyalash muhandislari institutini, 1986-yili Toshkent Oliy partiya maktabini tamomladi.
Mehnat faoliyatini qurilish muhandisi lavozimidan boshlab, keyinchalik Qoraqalpog‘iston Respublikasining Vazirlar Kengashida katta referent, boshqarma boshlig‘i, ishlar boshqaruvchisi bo‘lib ishladi.
1983-1989-yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri, Vazirlar Kengashi Raisining o‘rinbosari – Davlat mulkini boshqarish va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat qo‘mitasi raisi, Chimboy tumani hokimi lavozimlarida samarali faoliyat ko‘rsatdi.
2002-yildan hozirgi vaqtda qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining o‘rinbosari lavozimida ishladi.
Musa Tajetdinovich Yerniyazov qariyb 50 yillik mehnat faoliyati davomida o‘zining ulkan rahbarlik salohiyati, boy bilim va tajribasi, ma’naviy fazilatlari bilan, Vatanimizga beqiyos muhabbati va sadoqati bilan haqli ravishda xalqimizning qalbidan chuqur joy olgan ulug‘ inson edi.
Uning bevosita rahbarligida Qoraqalpog‘iston Respublikasini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish, Orol bo‘yidagi ekologik vaziyatni yaxshilash, aholining turmush darajasini oshirish bo‘yicha ulkan bunyodkorlik va obodonchilik ishlari amalga oshirildi.
Qoraqalpoq diyorida keyingi yillarda yuz bergan barcha ulkan o‘zgarishlar Musa Tajetdinovich Yerniyazovning nomi va amaliy faoliyati bilan chambarchas bog‘liqdir.
U qoraqalpoq elining haqiqiy yetakchisi sifatida doimo xalqning dardu tashvishlari bilan yashadi. Ayniqsa, keksa avlod vakillari, mehribon opa-singillarimiz, aziz yoshlarimizning turmush va mehnat sharoitlarini yaxshilash, ularning munosib kelajagini ta’minlash yo‘lida chinakam jonbozlik ko‘rsatib sidqidildan xizmat qildi.
Musa Tajetdinovich Yerniyazov O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining o‘rinbosari sifatida mustaqilligimizni mustahkamlash, mamlakatimizda parlamentarizm tizimini rivojlantirish ishiga ulkan hissa qo‘shdi, iqtisodiy-ijtimoiy taraqqiyotimiz uchun zarur bo‘lgan muhim qonunlarni ishlab chiqish va amalga oshirish yo‘lida ayniqsa faollik ko‘rsatdi.
Musa Tajetdinovich Yerniyazovning davlatimiz va xalqimiz oldidagi ulkan xizmatlari munosib taqdirlandi. U «Mehnat shuhrati» va «Fidokorona xizmatlari uchun» ordenlari, «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan quruvchi» va «O‘zbekiston qahramoni» degan yuksak unvonlar bilan mukofotlangan edi.
Xalqimizning ulug‘ farzandi, atoqli davlat va jamoat arbobi, samimiy va fidoyi inson Musa Tajetdinovich Yerniyazovning xotirasi qalblarimizda doimo saqlanib qoladi.

Народ Узбекистана понес тяжелую утрату
31 июля текущего года в возрасте 73 лет скончался выдающийся государственный и общественный деятель, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан – заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Герой Узбекистана Муса Тажетдинович Ерниязов.
Муса Ерниязов родился 20 декабря 1947 года в Кегейлийском районе Каракалпакстана. В 1971 году окончил Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, в 1986 году – Высшую партийную школу в Ташкенте.
Трудовую деятельность начал строительным инженером, затем работал старшим референтом, начальником управления, управляющим делами в Совете Министров Каракалпакстана.
В 1983-1989 годах плодотворно трудился в должности министра жилищно-коммунального хозяйства Каракалпакстана, заместителя Председателя Совета Министров – председателя Государственного комитета по управлению государственным имуществом и поддержке предпринимательства, хокима Чимбайского района.
С 2002 года занимал должность Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан – заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Муса Тажетдинович Ерниязов был выдающимся человеком, который за свою почти 50-летнюю трудовую деятельность по праву занял место в сердце нашего народа своими лидерскими способностями, богатыми знаниями и опытом, моральными качествами, огромной любовью и преданностью нашей Родине.
Под его непосредственным руководством осуществлена широкомасштабная созидательная работа по социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан, улучшению экологической ситуации в Приаралье, повышению уровня жизни населения.
Все большие преобразования, произошедшие в последние годы в Каракалпакстане, неразрывно связаны с именем и практической деятельностью Мусы Тажетдиновича Ерниязова.
Как истинный лидер каракалпакского народа М.Ерниязов всегда жил его чаяниями и заботами. Особенно самоотверженно служил во имя улучшения жизни и трудовых условий представителей старшего поколения, женщин и молодежи, ради обеспечения их достойного будущего.
Муса Тажетдинович Ерниязов в качестве заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан внес большой вклад в дело укрепления независимости и развитие парламентаризма в нашей стране, активно работал над разработкой и реализацией важных для социально-экономического развития законов.
Заслуги Мусы Ерниязова перед государством и народом были достойно оценены. Он был награжден орденами «Мехнат шухрати» и «Фидокорона хизматлари учун», ему были присвоены высокие звания «Заслуженный строитель Республики Узбекистан» и «Герой Узбекистана».
Память о выдающемся сыне нашего народа, видном государственном и общественном деятеле, искреннем и самоотверженном человеке Мусе Тажетдиновиче Ерниязове навсегда сохранится в наших сердцах.