Qizlari bilan terrorchilik tashkilotiga a’zo bo‘lgan toshkentlik ayol qidiruvga berildi
Toshkent shahrida qizlari bilan birga Suriyadagi terrorchilik tashkiloti safiga qo‘shilgan ayol qidiruvga berildi. Bu haqda poytaxt Ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, 2015 yilda 42 yoshli M.L. Moskva shahrida yashovchi D. bilan «Odnoklassniki» ijtimoiy tarmog‘ida tanishib qolgan. Erkak uni Rossiyaga borishga undagan. M.L. «Jihodchilar» terrorchilik tashkiloti a’zosi D. ning da’vati bilan avval Ozarbayjonga, undan esa Turkiya orqali Suriyaga borgan. Ayol va uning 1998 va 2000 yillarda tug‘ilgan ikki qizi Suriyada «Hayyat tahrir ash-sham» jangarilari safiga borib qo‘shilgan.
Hozirda ularga nisbatan Jinoyat kodeksining 244-2-moddasi (Diniy ekstremistik, separatistik, fundamentalistik yoki boshqa taqiqlangan tashkilotlar tuzish, ularga rahbarlik qilish, ularda qatnashish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qidiruv e’lon qilingan.
Ma’lumot o‘rnida, avvalroq Suriyada terrorchilik tashkilotiga rahbarlik qilgan o‘zbekistonlik erkak halok bo‘lgandi.

Жительница Ташкента уехала со своими детьми в Сирию и вступила в ряды террористов
Гражданка Узбекистана, завербованная террористами, вместе со своими дочерями вступила в ряды боевиков в Сирии, сообщает пресс-служба ГУВД Ташкента.
В 2015 году жительница Ташкента Манзура Латипова познакомилась в социальной сети «Одноклассники» с неизвестным мужчиной из России, который пригласил ее в Москву. В том же году женщина отправилась в РФ вместе с двумя дочерями.
Затем ей удалось переправиться в Сирию через Азербайджан и Турцию, где она вступила в ряды боевиков террористической организации «Хайат Тахрир аш-Шам».
Отмечается, что в ряды боевиков также вступили дочери 42-летней женщины Бибихожар и Бибимарьям Рахматуллаевы.
Против них возбуждено уголовное дело по статье 244-2 (создание, руководство, участие в религиозных экстремистских, сепаратистских, фундаменталистских или иных запрещенных организациях) Уголовного кодекса, они объявлены розыск.