Qozog‘istonda salonida 54 o‘zbekistonlik bo‘lgan avtobus YTHga uchradi
Joriy yil 30-noyabr kuni soat 21:00 da «Rossiya Federatsiyasi – Aktobe – Qizilorda – Almata» respublika ahamiyatiga ega avtomobil yo‘lida «Moskva – Toshkent» yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanib kelayotgan yo‘lovchi avtobusi yo‘l-transport hodisasiga uchragan.
O‘zbekistonning Aktau shahridagi Bosh konsulxonasining Qozog‘iston Respublikasi vakolatli idoralari ma’lumotiga tayanib xabar berishicha, hodisa vaqtida avtobusda 54 nafar O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan. YTH oqibatida jabrlanuvchi va halok bo‘lganlar yo‘q.
Barcha yo‘lovchilar favqulodda vaziyatlar xizmati va politsiya xodimlari tomonidan Aktobe viloyati Aytekebi tumani, Qorabutoq qishlog‘idagi masjidga vaqtincha joylashtirilib, ularga oziq-ovqat va zarur yordamlar ko‘rsatilgan.
«Fuqarolarni O‘zbekistonga boshqa avtobus orqali tezkor ravishda qaytarish choralari ko‘rilmoqda.
Vaziyat O‘zbekistonning Qozog‘istondagi Elchixonasi va Bosh konsulligi tomonidan to‘liq nazoratga olingan bo‘lib, Qozog‘iston tomonining mas’ul idoralari bilan doimiy aloqa o‘rnatilgan», – deyiladi xabarda.

В Актюбинской области Казахстана произошло ДТП с участием автобуса, в котором находились 54 гражданина Узбекистана. Об этом сообщает МИД Узбекистана.
Согласно информации компетентных органов Казахстана, 30 ноября около 21:00 на автодороге республиканского значения «Российская Федерация – Актобе – Кызылорда – Алматы» пассажирский автобус марки VanHool, следовавший по маршруту Москва – Ташкент, попал в дорожно-транспортное происшествие.
Во время происшествия в автобусе находились 54 гражданина Узбекистана. В результате ДТП пострадавших и погибших нет.
Все пассажиры были временно размещены сотрудниками служб чрезвычайных ситуаций и полиции в мечети села Карабутурок Айтекебийского района Актюбинской области. Гражданам предоставлены продукты питания и необходимая помощь.
Принимаются меры для оперативного возвращения граждан в Узбекистан другим автобусом.
Ситуация находится под полным контролем Посольства и Генерального консульства Узбекистана в Казахстане, установлен постоянный контакт с ответственными ведомствами казахстанской стороны.