Shavkat Mirziyoyev AQSh vakili bilan Afg‘onistondagi vaziyatni muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-dekabr kuni AQShning Afg‘onistondagi yarashish masalalari bo‘yicha maxsus vakili Zalmay Halilzod va AQSh Prezidenti yordamchisining o‘rinbosari, Milliy xavfsizlik kengashining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha katta direktori Liza Kyortisni qabul qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari AQSh delegatsiyasini samimiy qutlar ekan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanayotgani va izchil mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi. Joriy yil may oyida AQShga oliy darajadagi tashrif yakunida erishilgan kelishuvlar strategik sheriklikning yangi davrini boshlab bergani ta’kidlandi.
Turli darajadagi aloqalar faollashdi, samarali siyosiy muloqot va parlamentlararo hamkorlik yo‘lga qo‘yildi, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda, madaniy-gumanitar almashuvlar jadallashmoqda.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi har tomonlama munosabatlarni yanada kengaytirishga doir, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi. Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etishga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston Afg‘oniston bilan an’anaviy yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini rivojlantirishga muhim ahamiyat qaratayotgani, ushbu mamlakatda tez fursatda tinchlik va barqarorlik o‘rnatilishi, izchil taraqqiyotni ta’minlash tarafdori ekanini qayd etdi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan infratuzilmaga oid qator ahamiyatli loyihalar bu jarayonga muhim hissa bo‘lib qo‘shiladi.
Mozori Sharif – Hirot temir yo‘li va Surxon – Puli Humri elektr uzatish liniyasining qurilishi shular jumlasidan.
O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi savdo hajmi va tranzit yuk oqimini oshirishga xizmat qiladigan bojxona terminalini o‘z ichiga olgan “Termiz-Kargo-markaz” xalqaro logistika markazi tashkil etildi.
Bundan tashqari, Termiz shahrida afg‘on yoshlari ta’lim olayotgan va kasb-hunar egallayotgan Ta’lim markazi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Uchrashuvda Afg‘onistonda tinchlik muzokaralari jarayonini boshlashda afg‘on xalqining bosh va hal qiluvchi rolini nazarda tutgan butun xalqaro hamjamiyat sa’y-harakatlarini yanada uzviy muvofiqlashtirish, ushbu mamlakatga iqtisodiy ko‘mak loyihalarini ilgari surishda amaliy yordam ko‘rsatish zarurligi qayd etildi.
Zalmay Halilzod va Liza Kyortis samimiy qabul uchun Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga minnatdorlik bildirib, Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekistonda davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining qo‘shni mamlakatlar, jumladan, Afg‘onistonga nisbatan tashqi siyosatiga yuksak baho berildi.
Joriy yil mart oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya yakunlari afg‘on masalasini tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha ko‘p jihatdan xalqaro choralar yo‘nalishlarini belgilab bergani va bu boradagi qo‘shma harakatlar uchun asos bo‘lgani ta’kidlandi.
Tomonlar O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, mintaqada tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash maqsadida Afg‘onistondagi vaziyatni hal etish masalalarida o‘zaro hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanini qayd etdilar.

Шавкат Мирзиёев обсудил ситуацию в Афганистане с представителями США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 декабря принял Специального представителя США по вопросам афганского примирения Залмая Халилзада и заместителя помощника Президента США, старшего директора по Южной и Центральной Азии Совета национальной безопасности Лизу Кёртис. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Глава нашего государства, тепло приветствуя американскую делегацию, с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие и последовательное укрепление многопланового сотрудничества между двумя странами. Было подчеркнуто, что договоренности по итогам визита на высшем уровне в США в мае этого года ознаменовали начало новой эры стратегического партнерства.
Активизировались контакты на различных уровнях, налажены продуктивный политический диалог и межпарламентское взаимодействие, реализуются совместные проекты в торгово-экономической и инвестиционной сферах, набирают обороты культурно-гуманитарные обмены.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-американских всесторонних отношений, а также международной и региональной повестки. Особое внимание уделено мирному урегулированию ситуации в Афганистане.
Глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан придает важное значение развитию традиционно добрососедских отношений с Афганистаном, выступает за скорейшее установление мира и стабильности, обеспечение устойчивого развития в этой стране.
Важным вкладом в этом процессе может стать реализация ряда значимых инфраструктурных проектов, инициированных узбекской стороной.
Среди них – строительство железнодорожной линии Мазари-Шариф–Герат и линии электропередачи Сурхан–Пули-Хумри.
Создан международный логистический центр с таможенным терминалом «Термез-Карго-центр», призванный содействовать увеличению объемов торговли и транзитного грузопотока между Узбекистаном и Афганистаном.
Кроме того, в Термезе успешно функционирует Образовательный центр, в котором получают образование и профессиональные навыки афганские юноши и девушки.
На встрече была подчеркнута необходимость более тесной координации усилий всего международного сообщества в запуске мирного переговорного процесса при главной и решающей роли самих афганцев, оказания практической помощи в продвижении проектов экономического содействия Афганистану.
Залмай Халилзад и Лиза Кёртис, выразив Шавкату Мирзиёеву глубокую признательность за теплый прием, передали искренние приветствия от имени Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа.
Дана высокая оценка осуществляемым в Узбекистане реформам во всех сферах жизни государства и общества, а также проводимой внешней политике нашей страны в отношениях с соседними государствами, в том числе с Афганистаном.
Отмечено, что итоги Международной конференции по Афганистану, состоявшейся в марте этого года в Ташкенте, во многом определили направления международных шагов и стали основой для совместных действий по мирному урегулированию афганского вопроса.
В заключение была подчеркнута взаимная готовность к дальнейшему укреплению узбекско-американских отношений стратегического партнерства, расширению взаимодействия в вопросах урегулирования ситуации в Афганистане в целях обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития в регионе.