Delegatsiya Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQShning vazirlar darajasidagi taraqqiyot masalalari bo‘yicha uchrashuvida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Konstruktiv va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistonda USAID bilan hamkorlikda sog‘liqni saqlash, ta’lim, «yashil» energetika, agrobiznes va boshqa yo‘nalishlarda bir qator loyihalar ro‘yobga chiqarilgani va davom ettirilayotganini ta’kidlash joiz.
Suhbat chog‘ida joriy yilning sentyabr oyida Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasi sessiyasi doirasida bo‘lib o‘tgan «S5+1» formatidagi davlat rahbarlari sammitida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish yuzasidan fikr almashildi.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 октября принял делегацию США во главе с администратором Агентства по международному развитию (USAID) Самантой Пауэр.
Американская сторона пребывает в нашей стране для участия в работе Министерской встречи стран Центральной Азии и США по вопросам развития.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития конструктивного и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества.
Следует отметить, что совместно с USAID в Узбекистане осуществлены и реализуются проекты в области здравоохранения, образования, «зеленой» энергетики, агробизнеса и других направлениях.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам практического выполнения договоренностей, достигнутых в ходе саммита глав государств в формате «С5+1» на полях сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке в сентябре этого года.