«SQB Securities» to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilishning yangi yo‘nalishlarini amalga tatbiq qilmoqda
«SQB Securities» to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilishning yangi yo‘nalishlarini amalga tatbiq qilmoqdaBugun, joriy yilning 16 aprel kuni «O‘zsanoatqurilishbank» ATB qoshida tashkil etilgan «SQB Securities» kompaniyasi tomonidan tadbirkorlik sub’yektlarini qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlarning amaliy natijalari bilan tanishtirish, shuningdek, kompaniya faoliyati to‘g‘risida jamoatchilikka ma’lumot berish maqsadida Toshkent shahridagi ishlab chiqarish ob’yektlariga press-tur uyushtirildi.
Prezidentimizning 2020 yil 29 dekabrda Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida iqtisodiy o‘sishga, avvalo, raqobatdosh sanoat zanjirlarini yaratish hamda bunday loyihalarga investitsiyalarni ko‘paytirish orqali erishilishini ta’kidlab, investitsiya siyosatini yuritishda davlat ishtirokini pasaytirish hamda xususiy va to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar ulushini oshirish lozimligini qayd etgan edi.
«SQB Securities» investitsiya kompaniyasi bugungi kunda kapital bozorida turli innovatsion yechimlar, mahsulot va xizmatlarni tatbiq etib, yirik sanoat korxonalari hamda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’yektlarining xalqaro moliya bozoriga chiqishiga ko‘maklashmoqda.
Investitsion vositachi, konsultant, shuningdek, investitsion aktivlarning ishonchli boshqaruvchisi sifatida kompaniya ham mahalliy, ham xalqaro moliya institutlari bilan investitsiya-bank sohasida sherikchilik aloqalarini mustahkamlamoqda.
Bu o‘z navbatida, mamlakatimizda ishlab chiqaruvchi korxonalar uchun global hamkorlik platformasida kredit liniyalari, maslahatlar, aktivlarni boshqarish, investitsiyaviy bitimlar va boshqa operatsiyalarni amalga oshirishda strategik hamkorlikni ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Respublikamizdagi yirik farmatsevtika ishlab chiqaruvchilaridan biri – «Nika pharm» mas’uliyati cheklangan jamiyati bugungi kunda «SQB Securities» ko‘magida ana shunday imkoniyatga ega bo‘lgan korxonalar sirasiga kiradi.
Unga investitsiya kompaniyasi sa’y-harakatlari bilan Osiyo taraqqiyot bankidan (OTB) 3 mln. AQSh dollari miqdorida to‘g‘ridan-to‘g‘ri kredit jalb etildi.
Ushbu mablag‘ hisobiga korxonaning «Covid19» kasalligini davolashda qo‘llanilayotgan 20ga yaqin turdagi dori vositalarini ishlab chiqarishni kengaytirishga doir loyihasi moliyalashtirildi.
Bundan tashqari, korxonaning OTB tekshiruvidan muvofaqqiyatli o‘tib, mijoziga aylanishi uning nafaqat arzon kredit liniyasidan foydalanishini ta’minladi, balki boshqa nufuzli xalqaro moliya muassasalar nazariga tushib, kelgusida yana jahon kapital bozoridan to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoya olishiga keng yo‘l ochdi.
Ta’kidlash joizki, «SQB Securities» investitsiya kompaniyasi, shuningdek Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB), Islom taraqqiyot banki (ITB) kabi boshqa xalqaro moliya tashkilotlari hamda jamg‘armalardan qarz, kredit yoki ulush ko‘rinishida moliyalashtirishni jalb etib, korxonalarning moliyaviy salohiyatini oshirishga har tomonlama yordam ko‘rsatadi.
Jumladan, 2020 yilda kompaniya YeTTB bilan hamkorlikda Xorazm viloyati hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida kichik va o‘rta biznesga moliyaviy vositalardan to‘g‘ri va unumli foydalanishda konsalting xizmatlarini ko‘rsatib, maxsus dasturlar asosida treninglar o‘tkazdi.
Joriy yilda esa, ITB guruhiga kiruvchi Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi bilan O‘zbekistonga Islom moliyasini olib kirish va rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik memorandumini imzolab, birgalikda xususiy sektordagi korxonalar bilan muzokaralar olib bormoqda.
Press-tur davomida OAV xodimlari «Nika pharm» korxonasining yangi quvvatdagi ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishishdi. «SQB Securities» investitsiya kompaniyasi vakillaridan yaqin istiqboldagi rejalar xususida o‘rtoqlashishdi.
Ma’lumot uchun. «O‘zsanoatqurilishbank» ATB qoshida tashkil etilgan «SQB Securities» investitsiya kompaniyasi Toshkent fond birjasida sotiladigan aksiyalar va obligatsiyalarni targ‘ib qilish va sotish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligining litsenziyasiga ega.
O‘z faoliyatini 2020 yil mart oyida boshlagan kompaniya, shuningdek investitsion banking, investitsion loyihalar uchun sindikatlashgan kreditlashni tashkil qilish, korporativ boshqaruvni amalga oshirish, modernizatsiya qilish va qo‘llab-quvvatlash, investitsion aktivlarini ishonchli boshqarish, loyihalarni moliyalashtirish hamda birlashtirilgan moliyalashtirish turlarini tashkil etish kabi xizmatlarni ko‘rsatadi.

«SQB Securities» внедряет в практику новые направления привлечения прямых иностранных инвестиций
Сегодня, 16 апреля текущего года с целью презентации практических результатов работы, проводимой компанией "SQB Securities" при АКБ "Узпромстройбанк" по поддержке субъектов предпринимательства, а также информирования общественности о деятельности компании был организован пресс-тур на производственные объекты города Ташкента.
Президент нашей страны в Послании Олий Мажлису 29 декабря 2020 года, подчеркнув, что экономический рост будет достигнут, прежде всего, за счет создания конкурентоспособных производственных цепочек и увеличения инвестиций в такие проекты, отметил, что при осуществлении инвестиционной политики необходимо сокращение участия государства и увеличение доли частных и прямых инвестиций.
На сегоднящний день инвестиционная компания "SQB Securities", внедряя различные инновационные решения, продукты и услуги на рынке капитала, содействует крупным промышленным предприятиям, субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства выйти на международные финансовые рынки.
Компания, как инвестиционный посредник, консультант, а также надежный управляющий инвестиционных активов укрепляет партнерские связи в инвестиционном и банковском секторе как с местными, так и с международными финансовыми институтами.
Это, в свою очередь, служит обеспечению для отечественных производственных предприятий на глобальной платформе сотрудничества стратегического взаимодействия при реализации кредитных линий, консультаций, управлении активами, инвестиционных соглашений и других операций.
Один из крупнейших производителей фармацевтической продукции в стране - ООО «Ника Фарм» при поддержке "SQB Securities" на сегодняшний день входит в число компаний с такими возможностями.
Усилиями инвестиционной компании для общества привлечен кредит Азиатского банка развития (АБР) в размере 3 миллионов долларов США.
За счет этих средств профинансирован проект предприятия по расширению производства около 20 видов препаратов, применяемых при лечении Covid19.
Кроме того, предприятие успешно прошло проверку АБР и стало его клиентом, что не только позволило ему использовать доступную кредитную линию, но и привлекло внимание других авторитетных международных финансовых учреждений, открыв путь для дальнейшего получения прямых инвестиций на глобальных рынках капитала.
Следует отметить, что инвестиционная компания "SQB Securities", также привлекая средства международных финансовых институтов, таких как Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), Исламский банк развития (ИБР) и фондов в виде займов, кредитов или акций, оказывает всестороннее содействие повышению финансового потенциала предприятий.
В частности, в 2020 году компания совместно с ЕБРР оказала консалтинговые услуги для малого и среднего бизнеса в Хорезмской области и Республике Каракалпакстан на основе специальных программ по правильному и эффективному использованию финансовых инструментов.
В текущем году с Исламской корпорацией по развитию частного сектора, входящей в группу ИБР, подписан Меморандум о сотрудничестве по внедрению и развитию исламского финансирования в Узбекистане, совместно ведутся переговоры с предприятиями частного сектора.
Для информации: Инвестиционная компания "SQB Securities", созданная при АКБ “Узпромстройбанк”, имеет лицензию Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан на продвижение и продажу акций и облигаций, реализуемых на Ташкентской фондовой бирже.
Компания, начавшая свою деятельность в марте 2020 года, также предоставляет такие услуги, как инвестиционный банкинг, организация синдикатного кредитования инвестиционных проектов, реализация, модернизация и поддержка корпоративного управления, доверительное управление инвестиционными активами, проектное финансирование и организация совместного финансирования.